Praha Jeruzalém

[IMG R 10092]

Izraelská armáda příští týden provede velké vojenské cvičení během něhož bude simulovat explozi palestinské teroristické aktivity v Judsku a Samaří (Západní břeh) po skončení blízkovýchodní konference v americkém Annapolisu, informuje deník Ha′aretz. Představitelé armády sdělili, že cvičení není očekáváním neúspěchu konference, ačkoli někteří jsou přesvědčeni o jejím nezdaru a následném propuknutí palestinského terorismu.
Během simulace bude rozsáhlému palestinskému násilí na Západním břehu čelit omezená vojenská síla Izraele, přičemž velká část jednotek bude soustředěna na severu a na jihu, aby čelila hrozbě ze Sýrie a Hamásem ovládaného Pásma Gazy.
Obdobná cvičení v minulosti dokázala předpovědět propuknutí násilností s překvapující přesností, navzdory tomu, že byla míněna jako přehánění očekávané reality. Haáretz uvádí příklad cvičení z června 2006 v němž byl simulován únos vojáků do Gazy a Hizballáhem kontrolovaného jižního Libanonu. O několik týdnů později se tento scénář stal skutečností.

13.11.2007 00:00 1