Praha Jeruzalém

[IMG R 10375]Chanuka stále zůstává jedním z nejvíce oslavovaných svátků v Izraeli.  Podle výzkumu institutu Gešer a Ynet, se 83% Izraelců každý den sejde u menory (svícen, pro chanuku se nazývá chanukije) a zapálí chanukové svíčky. 15% Izraelců se pokusí to zvládnout alespoň jednou během trvání Chanuky. Jen 2% neslaví Chanuku vůbec.
Mezi sekulárními bude svíčky zapalovat každý den 68% respondentů, mezi věřícími 91%.
Pro 40% veřejnosti Chanuka představuje vítězství Židů nad Řeky, 35% ji považuje za rodinné svátky, 11% si při slově Chanuka vybaví hlavně různé kulinářské speciality, 7% má pak Chanuku spojenou s různými komerčními vystoupeními pro děti.
V Izraelském parlamentu, Knessetu, došlo k tradičnímu zapálení první chanukové svíčky dnes v 16:00 tamního času (15:00 našeho času).
Oslavy svátku Chanuka se připomínají i v Bílém domě. Prezident Bush s manželkou již oficiálně k tomuto svátku popřáli. Na recepci v Bílém domě bude zapálena svíčka na menoře rodiny novináře Daniela Pearla, který byl zavražděn svými únosci v Pákistánu. Video z jeho popravy se pak rozšířilo po internetu.

04.12.2007 00:00 11

Klíčová slova