Praha Jeruzalém

[IMG R 10504]Libanonský poslanec za Hizballáh, Nawaf al-Musawi, v úterý řekl, že jsou šance na izraelský útok tento rok malé. Posle al-Musawiho to Izraeli nedovolí americký prezident, Barack Obama. Poslanec reagoval na prohlášení izraelského premiéra Netanjahua, podle kterého bude Izrael považovat Libanon odpovědný za jakýkoliv útok vedený proti Izraeli z libanonského území.

„Od roku 1956 nešel Izrael do války bez souhlasu Spojených států, a proto izraelské války závisí na americkém rozhodnutí. Z tohoto důvodu vyvstává otázka, zda bude prezident Barack Obama podporovat válku během prvního roku v úřadu.“

„Myslím si, že jsou šance malé, musíme ale jednat v souladu s izraelskou hrozbou,“ řekl.

Podle al-Musawiho jsou izraelské hrozby a vzkazy včetně psychologické války namířeny k tomu, aby podkopaly požadavek Libanonu na izraelské stažení ze severu vesnice Ghadžar a Farem Šíbaá. Za zmínku tu ale stojí, že obyvatelé vesnice Ghadžar nechtějí, aby se Izrael severní části této vesnice vzdal, protože z obav z Hizballáhu nechtějí být součástí Libanonu. Sami navíc tvrdí, že tato oblast nikdy Libanonu nepatřila a není proto žádný důvod pro změnu.

12.08.2009 00:00 2