Praha Jeruzalém

Israelská společnost pro regenerativní lékařství, Collplant, vstoupila do nového stádia vývoje k umožnění 3D tisku život zachraňujících lidských orgánů.

Koncept transplantačního procesu výroby lidských orgánů za použití 3D tiskové ilustrace. (Shutterstock)

Collagen je protein, který posiluje a podpruje mnohé tkáně v těle, jako jsou chrupavka, kůže, kosti a šlachy. Výrobky Collplantu jsou založeny na jím patentovaném rhColagenu (překombinovaném lidském kolagenu), proteinu, který geneticky upravili kombinací lidských genů a DNA tabákové rostliny, aby tak vytvořili tabákovou rostlinu, která tvoří kolagen.

Na základě tohoto nového druhu kolagenu již společnost vyvinula produkty na opravu tkáně u ortopedických problémů a při péči o rány – a nyní má biologický inkoust, o kterém říká, že by mohl být použit ke 3D tisku tkání a orgánů.

Ačkoli byl BioInk zformulován pro kůži, ortopedii, oční lékařství, srdce a plíce, ohlásila společnost, že jejich inkoust bude nejprve použit na tisk život zachraňujících orgánů, které by mohly být použity ke transplantaci.

Podle internetové stránky Collplantu modifikovali jeho výzkumníci chemicky svůj kolagen tak, aby místo zpevňování, jako nemodifikovaný kolagen, zůstával jejich BioInk během tisku kapalný. Speciální vlastnosti inkoustu umožňují tisk 3D umělých orgánů s hlídanými fyzikálními a biologickými vlastnostmi.

Collplant již podal na BioInk přihlášku patentu v USA a minulý měsíc podepsal dohodu o první dodávce nejmenované “velké biotechnologické společnosti.” V neděli firma ohlásila šestiměsíční pracovní plán na vývoj prototypu ortopedického implantátu s použitím bio-inkoustu ve spolupráci s “jednou z vůdčích společností světa na lékařské přístroje.”

Oznámení bylo učiněno do dvou týdnů od toho, co zahraniční investiční společnost Alpha Capital Partners investovala do této společnosti cca.$5 milionů. Cena akcií Collplantu se od této zprávy zdvojnásobila a činí tak 85 millionů NIS stávajícího tržního kapitálu.

Batya Jerenberg, World Israel News (přeložil TS)

19.10.2017 09:04 Daniel Žingor766

Klíčová slova