Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvádí, že Írán přidal do svých zásob 17,6 kilogramu uranu obohaceného až na 20%.
Autor: Elad Benari, 24. února 2021 0:05
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) v úterý uvedla, že Írán do 16. února přidal do svých zásob 17,6 kilogramu uranu obohaceného až na 20%, uvádí Associated Press.
Důvěrný dokument IAEA distribuovaný členským zemím a předložený AP je prvním oficiálním potvrzením plánů, které Írán oznámil v lednu na obohacování k vyšší čistotě. Jde tedy už jen o technický krok od úrovně potřebné k výrobě zbraní a daleko za povolenou čistotu 3,67% na základě jaderné dohody z roku 2015, kterou Írán podepsal se světovými mocnostmi.
Írán také zvýšil své celkové zásoby obohaceného uranu na 2 967,8 kilogramu (6 542,9 liber), což je nárůst z 2 442,9 kilogramu (5 385,7 liber) oznámených 2. listopadu, uvedla IAEA.
Írán důsledně omezuje svůj soulad s dohodou z roku 2015 v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018.
Současný prezident Joe Biden vyjádřil přání vrátit se k dohodě z roku 2015, ale zdůraznil, že by se k ní vrátil, pouze pokud by tak učinil i Írán.
Zdá se, že poslední kroky Íránu vyvíjejí na Bidena tlak, aby se k dohodě připojil. Od úterý také Islámská republika ukončila naplňování Dodatkového protokolu k jaderné dohodě z roku 2015, který umožňuje IAEA provádět rychlé kontroly na místech, která nebyla agentuře nahlášena.
V neděli navštívil šéf IAEA Rafael Grossi Teherán, kde s Íránem uzavřel dohodu o pokračování některých ověřovacích a monitorovacích aktivit v zemi.
IAEA vydala několik zpráv o pokračujícím porušování dohody z roku 2015 ze strany Íránu. Nedávno zveřejněná zpráva zjistila, že Írán také rozběhl pokročilé odstředivky obohacující uran, které v rozporu s dohodou z roku 2015 nainstaloval ve svém areálu v Natanzu.
V předchozí zprávě agentura OSN uvedla, že zásoba obohaceného uranu v Islámské republice nyní dosahuje více než desetinásobek limitu stanoveného v jaderné dohodě se světovými mocnostmi z roku 2015.