Praha Jeruzalém

Prezident Biden odmítl íránské požadavky, aby USA zrušily sankční režim a to do doby, než se Teherán vrátí k dodržování jaderné dohody.

Autor: David Rosenberg, 7. února 2021 17:56

USA nezruší své sankce vůči Teheránu, dokud Írán nezmrazí obohacování uranu, řekl v neděli prezident Joe Biden.

V rozhovoru pro CBS News, vysílaném v neděli pozdě v noci, Biden uvedl, že USA zruší sankce uvalené na Írán Trumpovou administrativou, až když Írán splní požadavky USA, aby zastavil své snahy o obohacování uranu.

Na otázku, zda USA nejdříve zruší sankce, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu, Biden odpověděl: „Ne.“

 

Na otázku, zda bude Írán muset nejprve pozastavit obohacování uranu, než USA zruší sankce, Biden přikývl.

V neděli dopoledne požadoval íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, aby USA zrušily všechny sankce, a ukončení sankčního režimu označil za podmínku pro návrat Íránu k dodržování jaderné dohody z roku 2015.

„Írán splnil všechny své závazky podle jaderné dohody z roku 2015, nikoli však Spojené státy a tři evropské země ... Pokud chtějí, aby se Írán vrátil ke svým závazkům, musí Spojené státy nejprve zrušit všechny sankce,“ napsal Chameneí na Twitteru.

 

„Po ověření, že byly všechny sankce zrušeny, se pak vrátíme k plnému dodržování dohody,“ napsal.

Bidenova vláda zvažuje prosazení samostatné dohody s Íránem týkající se jeho agresivního přístupu na Blízkém východě, informovaly dnes ráno Israel Hayom s odvoláním na dva zdroje blízké této vládě.

 

08. 02. 2021 05:57 87 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem