Praha Jeruzalém

Ředitel CIA William Burns: Nevidíme žádné důkazy o tom, že by se íránský nejvyšší vůdce rozhodl vyzbrojit svůj jaderný program.

Autor: Elad Benari 7.12.21 23:17

Ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns prohlásil, že USA nevidí žádné důkazy o tom, že by Írán učinil rozhodnutí usilovat o získání jaderné zbraně.

Burns se tak podle listu Haaretz vyjádřil v pondělí, když vystoupil v Radě generálních ředitelů deníku Wall Street Journal.

Šéf CIA uvedl, že jeho organizace „nevidí žádné důkazy o tom, že by íránský nejvyšší vůdce učinil rozhodnutí přejít k výrobě zbraní“. Zopakoval také poznatky ministra zahraničí Antonyho Blinkena z neúspěšného kola jednání o záchraně íránské jaderné dohody z roku 2015, které proběhlo minulý týden ve Vídni a poznamenal, že „Íránci v tuto chvíli neberou jednání vážně“.

Dodal, že „brzy uvidíme, jak vážně to myslí“.

Burnsovy komentáře přicházejí v návaznosti na to, že vysocí izraelští představitelé vyslovili v souvislosti s íránským jaderným programem výslovné hrozby, zejména šéf Mossadu David Barnea, který je v současné době ve Washingtonu, aby se setkal s Burnsem a dalšími vysokými americkými představiteli.

Írán postupně omezuje dodržování jaderné dohody z roku 2015, kterou podepsal se světovými mocnostmi, v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od této dohody v květnu 2018.

Nepřímá jednání mezi USA a Íránem o návratu k jaderné dohodě byla obnovena minulý týden ve Vídni po šestiměsíční přestávce, která následovala po červnovém zvolení íránského prezidenta Ebrahíma Raisiho.

Írán opakovaně požadoval, aby USA zrušily sankce uvalené na Írán a rovněž ujistily Írán, že od dohody znovu neodstoupí, což je podmínkou pro návrat k jejímu dodržování.

Představitelé USA uvedli, že sice dávají přednost diplomatické cestě k dosažení dohody s Íránem, ale pokud by se to nepodařilo, jsou na stole i další možnosti.

Blinken v pátek kritizoval Írán a uvedl, že oživení jaderné dohody z roku 2015 nemyslí vážně.

„V posledních několika dnech jsme viděli, že Írán v tuto chvíli nevypadá, že by to myslel vážně s tím, že by chtěl udělat to, co je nezbytné pro návrat k dodržování dohody, a proto jsme toto kolo rozhovorů ve Vídni ukončili,“ řekl Blinken během konference agentury Reuters poté, co bylo poslední kolo nepřímých rozhovorů přerušeno.

Varoval, že Spojené státy nedovolí, aby Írán protahoval proces a zároveň pokračoval v rozvoji svého jaderného programu a zdůraznil, že pokud diplomacie selže, bude Washington využívat další možnosti.

Raisi v neděli přislíbil, že bude řešit íránské hospodářské problémy a uvedl, že jeho vláda pracuje na zrušení sankcí uvalených na Islámskou republiku.

„Usilovně pracujeme na zrušení sankcí,“ prohlásil v narážce na jednání o dohodě z roku 2015.

08.12.2021 06:16 Daniel Žingor165Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova