Praha Jeruzalém

Od začátku roku 2020 bylo zaznamenáno více než 60 milionů online vstupů, které spojují otázky související s pandemií s terminologií holocaustu.

Od: World Israel News, 19. ledna 2022

Před Dnem památky obětí holocaustu a po dvou letech od pandemie koronaviru zveřejnilo Hnutí proti antisemitismu (CAM) obsáhlou zprávu o údajích z monitorování internetu, která odhaluje rozsah rostoucího trendu trivializace holocaustu – včetně srovnávání nacistické genocidy s pandemií Covid-19.

Studie, kterou provedla agentura Buzzilla, zabývající se monitoringem online a sociálních médií, skenovala online obsah za období dvou let (leden 2020-prosinec 2021) z platforem sociálních médií, jako jsou Facebook, Twitter, Instagram a YouTube a také z dalších zpravodajských webových stránek, fór a blogů a komentářů uživatelů na mediálních portálech, a to v šesti jazycích, včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny, italštiny, arabštiny a hebrejštiny.

Izolováním konkrétních slovních spojení bylo při skenování identifikováno více než 60 milionů online vstupů (příspěvků, komentářů, reakcí, sdílení), v nichž byly holocaust a pandemie Covid-19 spojeny, přičemž naprostá většina, téměř 57 milionů, se odehrála v angličtině. Na druhém místě byla hebrejština s 2,6 milionu zapojení a na třetím španělština s 2,1 milionu zapojení.

Údaje byly shromážděny v rámci celosvětové kampaně CAM proti trivializaci holocaustu ve spolupráci s Mezinárodním pochodem živých. Zpráva byla zveřejněna několik dní před tím, než má Valné shromáždění OSN hlasovat o historické rezoluci proti popírání holocaustu, kterou formuloval stálý zástupce Izraele při OSN velvyslanec Gilad Erdan a která se bude zaměřovat také na nutnost omezit překrucování holocaustu ze strany společností působících na internetu a sociálních médiích.

V posledních dvou letech se trivializace holocaustu dostává stále více do popředí zájmu mnoha politiků, občanských hnutí, médií a internetu, což představuje překrucování historie a přímou urážku památky obětí a důstojnosti přeživších, zjistila CAM.

Protestující se žlutými hvězdami, často podněcovaní politiky, pochodují v ulicích svých měst a objevují se na zasedáních školních rad a městských zastupitelstev po celém světě. Někteří z nich vzdávají nacistické pocty a křičí Heil Hitler.

Mezi nejznámější triviální projevy patří srovnání pandemických omezení s nacistickými opatřeními proti Židům během holocaustu ze strany politiků z celé Evropy, USA a Izraele, nápis „Už nikdy více“ napsaný na památníku holocaustu v Německu spolu s nápisem proti očkování a slogan „Očkování vás osvobodí“ na demonstraci v Polsku.

„Trivializace zločinů nacistického Německa proti lidskosti živí popírače holocaustu, kteří se snaží bagatelizovat nacistické přečiny, a umožnění jejího nekontrolovaného rozkvětu vytvořilo bezpečný prostor pro šíření antisemitských konspirací, otevřeného popírání holocaustu a dalších extremistických ideologií,“ uvedla generální ředitelka CAM Sacha Roytman Dratwa.

„Tato srovnání otevřela bránu pro oživení starých antisemitských konspirací, včetně obviňování Židů z pandemie jako šiřitelů nemocí a obviňování Židů z rozsáhlého spiknutí za účelem globální kontroly prostřednictvím mandátů. Tento trend zároveň snižuje památku holocaustu a zvyšuje židovské obavy o bezpečnost během již obnovené vlny globálního antisemitismu.“

„Památka holocaustu je základním kamenem v boji proti antisemitismu a já vyzývám vrcholné představitele, internetové giganty a všechny lidi, aby tento alarmující trend brali vážně,“ prohlásil Dratwa.

Podle CAM jsou přeživší holocaustu z celého světa tímto srovnáváním rozhořčeni a vystupují proti banalizaci hrůz, které prožili.

Injekce života vs. injekce smrti

„Ti, kdo srovnávají tyto dva případy, nerozumějí dostatečně hluboko a neznají dostatečně holocaust, protože není co srovnávat,“ řekl Dratwa. „Byla to zvěrstva, pro která neexistují slova, která by se dala popsat.“

„V holocaustu se snažili lidi pouze zabíjet, a to i injekcemi. Mengele nám dával injekce na pokusy, které si nevážily lidského života. Dnes dostáváme injekce, abychom žili, zatímco za holocaustu jsme je dostávali, abychom zemřeli.“

Podobně se vyjádřila i další přeživší holocaustu, 93letá Dita Krausová:

„Za holocaustu chtěli Židy vyhladit. ‚Zelený průkaz‘ snad vyhlazuje Židy? To je prostě směšné. To srovnání je tak absurdní, že není možné holocaust s ničím srovnávat. Holocaust byl jedinečný, nic se nevyrovná průmyslovému vyhlazování lidí v plynových komorách. S tím se nedá nic srovnat a nikdy se nic nesrovná.“

K banalizaci holocaustu se vyjádřil také rabín Israel Meir Lau, který přežil holocaust, zakladatel Mezinárodního pochodu živých a prezident Jad Vašem – Světového centra paměti holocaustu.

„Respektujte holocaust, respektujte pravdu,“ řekl rabín Lau. „Holokaustu se nic nevyrovná a jakékoli pokusy srovnávat pandemii Covid s holokaustem jsou šokující a děsivé. Srovnávat pandemii Covid s holokaustem je naprosté pohrdání holokaustem a pravdou jako takovou.“

Prezidentka Mezinárodního pochodu živých Phyllis Heidemanová řekla: „Trivializace holocaustu je vstupní branou k jeho přímému popírání a my proti ní musíme rozhodně zakročit. Skutečnost, že přeživší holocaustu, kteří jsou stále mezi námi, musí být toho svědky, je pobuřující a nešťastná.“

„Vzhledem k útokům na historickou pravdu bude Mezinárodní pochod živých i nadále podporovat vzdělávání o holocaustu a předávat památku holocaustu dalším generacím.“

Databáze incidentů trivializace holocaustu od léta 2021, kterou monitoruje CAM, je k dispozici zde.

20.01.2022 06:51 Daniel Žingor101Zdroj: World Israel News