Praha Jeruzalém

Předseda Palestinské autonomie se setkal s předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA na jednom z nejvyšších setkání mezi představiteli USA a Palestinské autonomie za poslední roky.

Autor: Elad Benari 18.2.22 5:01

Předseda Palestinské samosprávy (PA) Mahmúd Abbás se ve čtvrtek setkal s předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou, aby jednali o oživení dvoustátního řešení konfliktu, uvedla podle agentury AFP Abbásova kancelář.

Pro Abbáse to bylo jedno z nejvyšších setkání s americkým představitelem za poslední roky, na kterém naléhal na USA, aby zakročily proti tomu, co označil za „jednostranné izraelské praktiky“, které „podkopávají dvoustátní řešení“.

Patří mezi ně rozšiřování židovských komunit v Judeji a Samaří a kroky směřující k vystěhování palestinských Arabů z východního Jeruzaléma, který palestinští Arabové prohlašují za hlavní město budoucího státu, o jehož zřízení usilují.

Palestinská samospráva měla s Trumpovou administrativou napjaté vztahy a od roku 2017 bojkotovala USA na protest proti Trumpovu uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele a přesunu amerického velvyslanectví v Izraeli do tohoto města.

Bidenova administrativa však od svého nástupu do úřadu obnovila vztahy s Palestinskou samosprávou a připravovala plán zaměřený na „obnovení“ vazeb USA s Palestinskou samosprávou.

Minulý měsíc se vysocí představitelé USA a Palestinské autonomie setkali, aby poprvé po pěti letech prakticky obnovili americko-palestinský hospodářský dialog. Před několika týdny hovořil s Abbásem americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Setkání Pelosiové s Abbásem se uskutečnilo den poté, co navštívila Kneset a setkala se s premiérem Naftalim Bennettem, který jí poděkoval za její trvalou podporu Izraele.

18.02.2022 06:19 Daniel Žingor78Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova