Praha Jeruzalém

Téměř 200 republikánů ve Sněmovně reprezentantů varuje Bidena, že jakoukoli dohodu s Íránem uzavřenou bez souhlasu Kongresu „potká stejný osud“ jako dohodu z roku 2015.

Autor: Elad Benari 17.2.22 5:59

Téměř 200 republikánů ze Sněmovny reprezentantů napsalo prezidentovi Joe Bidenovi varování, že jakoukoli jadernou dohodu s Íránem uzavřenou bez schválení Kongresem „potká stejný osud“ jako dohodu z roku 2015.

Dopis byl poprvé zveřejněn ve středu na zpravodajském webu Axios.

Bidenova administrativa se horečně snaží zajistit dohodu prostřednictvím nepřímých jaderných rozhovorů ve Vídni, ale ve středu íránský představitel veřejně vyzval Kongres, aby se zavázal, že USA v případné dohodě setrvají.

Dopis GOP – podepsaný většinou členů strany, která bude podle průzkumů příští rok vládnout Sněmovně reprezentantů – íránský požadavek bez obalu odmítá.

„Jakoukoli dohodu dosaženou ve Vídni, která nebude předložena Senátu USA k ratifikaci jako smlouva – včetně všech tajných dohod uzavřených s Íránem přímo nebo na okraj oficiálních jednání – budeme považovat za nezávaznou,“ napsali zákonodárci GOP Bidenovi podle Axiosu.

V dopise jsou rovněž uvedeny podmínky, na které by íránští představitelé pravděpodobně nikdy nepřistoupili.

Republikáni slibují, že se postaví proti jakékoli dohodě, která zruší americké sankce vůči Íránu, pokud íránský režim nejprve zcela neodstraní všechny své kapacity na obohacování uranu.

Chtějí také, aby Írán zničil své rakety schopné nést jaderné zbraně, zastavil veškeré sponzorování terorismu a zaplatil „rozsudky amerických federálních soudů dlužné americkým obětem terorismu sponzorovaného íránským režimem“.

Dopis podepsalo 175 republikánů ze Sněmovny reprezentantů v čele s poslanci. Mike Gallagher (R-WI) a Michael Waltz (R-FL). Podepsal jej i vůdce menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy a republikánka Liz Cheneyová (R-WY).

Mluvčí ministerstva zahraničí sdělil agentuře Axios: „Bidenova administrativa nevyjednává o návratu k vzájemnému dodržování JCPOA na základě toho, kdo je dnes nebo zítra v Íránu u moci, a stejný přístup bychom očekávali i od Íránu.“

Dopis přichází v době, kdy pokračují rozhovory o oživení dohody s Íránem z roku 2015, které byly před několika dny obnoveny ve Vídni.

Ve středu hlavní íránský jaderný vyjednavač Alí Bagherí Kání prohlásil, že dohoda mezi Íránem a světovými mocnostmi je blíže než kdy jindy.

„Po týdnech intenzivních rozhovorů jsme dohodě blíže než kdy jindy; nic však není dohodnuto, dokud není dohodnuto vše,“ řekl podle agentury Reuters.

Írán postupně omezuje dodržování jaderné dohody z roku 2015, kterou podepsal se světovými mocnostmi, v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v květnu 2018.

17.02.2022 06:38 Daniel Žingor78Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova