Praha Jeruzalém

Izraelské ministerstvo zahraničí se snaží pomoci skupině Izraelců, kteří byli zasaženi ukrajinskou palbou při pokusu o útěk z Kyjeva.

Od: Israel National News 1.3.22 10:39

Izraelské ministerstvo zahraničí v úterý ráno reagovalo na pondělní smrt Izraelce u Kyjeva a uvedlo, že ministerstvo pracuje na pomoci skupině izraelských občanů, kteří se dostali pod ukrajinskou palbu.

Yoav Bistritzky, zástupce izraelského velvyslance na Ukrajině, v úterý ráno pro Kan uvedl, že ministerstvo navázalo kontakt se skupinou uprchlíků, jejíž součástí byl i Roman Brodsky, 37letý izraelský Žid, který byl v pondělí večer zastřelen poté, co na skupinu zahájily palbu ukrajinské síly.

„Jsme v kontaktu se skupinou Izraelců, jejíž součástí byl i Roman Brodsky, a chápeme, že tam situace není u konce,“ řekl Bistrizky.

„Mají obavy o svou osobní bezpečnost. Pokusíme se jim dnes pomoci, včetně Brodského manželky a dětí.“

Alexander Konsantinovski, Brodského přítel, připomněl incident, při němž byl Brodský v pondělí večer smrtelně postřelen.

„Pohybovali jsme se vpřed směrem k Moldavsku,“ řekl Konsantinovski Galei Tzahal, „když jsme ve zprávách viděli, že obyvatelé Kyjeva dostali zelenou k odjezdu, tak jsme vzali kufry a vyrazili.“

„Začali na nás střílet, tak jsme zrychlili. Do dveří auta na straně spolujezdce, ve kterém jsme jeli, vystřelili deset kulek. Byl zázrak, že člověka, který seděl vedle mě, nezabili.“

Brodský „byl naprosto nevinný, nechtěli jsme udělat nic špatného. Chtěli jsme jen odjet. Nevíme, co máme dnes dělat. Jako bychom byli ovce jdoucí na porážku – jestli se vrátíme do Kyjeva, zemřeme. Nebo můžeme pokračovat v této cestě a dál ztrácet lidi.“

02.03.2022 04:45 Daniel Žingor383Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova