Praha Jeruzalém

Návštěva Íránu v době, kdy se snaží zabít Izraelce v Turecku, je „strategickou chybou“ a ukazuje „znepokojivý nedostatek zájmu“ o životy Izraelců, říká Jair Lapid.

Od: JNS, 27. června 2022

Izraelský ministr zahraničí se v neděli „obořil“ na šéfa zahraniční politiky Evropské unie poté, co ten den předtím navštívil Teherán, uvedl v neděli server Politico.

Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell se podle zprávy před sobotní cestou do Íránu obrátil na Lapida, aby se pokusil obnovit zablokované jaderné rozhovory mezi Teheránem a západními mocnostmi. Podle serveru Politico chtěl nejvyšší diplomat EU s Lapidem před jednáním s Íránci konzultovat řadu bodů.

Lapid však ve své odpovědi Borrellovi zopakoval, že problematická je samotná návštěva, zejména vzhledem k nedávným pokusům Íránu o atentáty izraelských civilistů v Turecku. Izraelský ministr zahraničí podle zprávy již dříve Borrellovi řekl, že návštěva Íránu nyní je „strategickou chybou, která vysílá Teheránu špatný signál“.

„Mluvit o ‚velkém potenciálu‘ v íránském kontextu, zatímco se Írán snaží vraždit izraelské občany po celém světě a zejména v Turecku, svědčí o znepokojivém nedostatku zájmu o životy izraelských občanů,“ řekl Lapid.

V Bruselu však byla Lapidova kritika návštěvy smetena ze stolu jako součást snahy „sabotovat“ jaderné rozhovory, uvádí Politico.

Sám Borrell již dříve odmítl obavy Izraele ohledně íránských jaderných programů, když na Mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2019 řekl: „Írán chce vyhladit Izrael, na tom není nic nového. Musíte se s tím smířit,“ uvádí Politico.

V sobotu agentura Reuters citovala íránského ministra zahraničí Hosejna Amirabdollahjana, který uvedl, že nepřímé rozhovory se Spojenými státy o oživení jaderného paktu z roku 2015 budou brzy obnoveny.

„Jsme připraveni obnovit rozhovory v nadcházejících dnech. Pro Írán je důležité, aby plně získal ekonomické výhody dohody z roku 2015,“ uvedl Amirabdollahian a dodal, že jeho setkání s Borrellem bylo „dlouhé, ale pozitivní“.

28.06.2022 05:16 Daniel Žingor98Zdroj: United with Israel

Klíčová slova