Praha Jeruzalém

Příští týden proběhne soudní slyšení týkající se aktivit Židovské agentury v Rusku; Izrael se domnívá, že zásah je politicky motivován a chystá se vyslat diplomatickou delegaci.

Autor: Tal Heinrich 22. července 2022

Ruské ministerstvo spravedlnosti požaduje, aby Židovská agentura zastavila svou činnost v zemi a obviňuje ji z „porušování ruských zákonů“.

Židovská agentura je organizace, která pomáhá Židům přistěhovat se do Izraele.

Podle čtvrtečních zpráv ruských tiskových agentur RIA Novosti a Interfax se v Moskvě 28. července očekává předběžné soudní jednání v této věci.

Ačkoli jsou Židovská agentura a izraelská vláda příkazem rozzlobeny, podle izraelského zpravodajského serveru Ynet se domnívají, že se dá „zvrátit“.

„Budeme i nadále jednat diplomatickou cestou, aby důležitá činnost Židovské agentury neustala,“ uvedl v prohlášení izraelský premiér Jair Lapid.

Po vyhodnocení situace vyšle Izrael do Ruska společnou delegaci z úřadu premiéra, ministerstva zahraničních věcí, ministerstva spravedlnosti a ministerstva pro aliju a integraci, aby zajistila pokračování činnosti Židovské agentury v Rusku.

Podle Lapida „je židovská komunita v Rusku s Izraelem hluboce spjata. Její význam vyvstává při každém diplomatickém jednání s ruským vedením.“

Židovská agentura je polovládní mezinárodní organizace a hlavní orgán, který zprostředkovává aliju – židovskou imigraci do Izraele. Agentura si klade za cíl zajistit bezpečnost Židů po celém světě a posílit jejich spojení s Izraelem.

Deník Jerusalem Post na začátku tohoto měsíce informoval, že ruské úřady zaslaly agentuře dopis, ve kterém specifikovaly „administrativní záležitosti“ a poukázaly na „možné právní důsledky problémů“. Moskva tvrdila, že agentura nezákonně shromažďovala informace o ruských občanech a předávala je v rozporu se zákonem. Zpráva poznamenala, že pokud bude činnost agentury v Rusku zastavena, bude to poprvé za posledních 30 let, kdy bude její činnost zakázána. Za železné opony nemohli sovětští Židé po mnoho let emigrovat. Od roku 1970 však z bývalého Sovětského svazu emigrovaly téměř 2 miliony Židů a jejich příbuzných.

Podle údajů izraelské vlády uskutečnilo v loňském roce aliju z Ruska přibližně 7 000 Židů. Od února, kdy začala válka Ruska s Ukrajinou, se do Izraele přestěhovalo 16 000 ruských Židů, uvedla Židovská agentura.

Napětí mezi Ruskem a Izraelem od invaze na Ukrajinu roste. Zatímco Izrael poslal Ukrajině humanitární pomoc, zdravotnický personál a vybavení pro první pomoc a nakonec akce Moskvy kritizoval, Židovská agentura pomohla uprchlíkům z této válčící země přesídlit do Izraele.

Izraelská stanice Channel 12 ve středu citovala ruského velvyslance v Izraeli Anatolije Viktorova, který mezi čtyřma očima prohlásil, že „Jair Lapid jako premiér by mohl způsobit problémy v izraelsko-ruských vztazích“.

Bývalý izraelský ministr zahraničí Lapid otevřeně kritizuje ruské akce a stal se prvním izraelským zákonodárcem, který je označil za „válečné zločiny“. Lapid také prosazoval uspořádání hlasování o odsouzení Ruska v OSN.

Ynet poznamenal, že ruský prezident Vladimir Putin Lapidovi nezavolal, aby mu poblahopřál poté, co zákonodárce převzal premiérskou funkci od nyní již alternativního premiéra Naftaliho Bennetta.

Lapid si vysloužil kritiku zevnitř Izraele, protože mu lidé na sociálních sítích připomínali, že Izrael má vůči Rusům pevné bezpečnostní zájmy, pokud jde o íránskou přítomnost v Sýrii.

Diplomaté obou stran později zprávu Channel 12 popřeli.

Nicméně mnozí v Izraeli mají podezření, že ruský zásah proti Židovské agentuře v jeho zemi je politicky motivovaný a nedošlo by k němu, kdyby Izrael neprolomil mlčení a nezaujal tvrdší postoj k válce na Ukrajině.

„Ruští Židé nebudou rukojmími války na Ukrajině,“ prohlásil izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šai. „Snaha potrestat Židovskou agenturu za postoj Izraele k válce je politováníhodná a urážlivá.“

24.07.2022 05:35 Daniel Žingor188Zdroj: All Israel news

Klíčová slova