Praha Jeruzalém

Izraelský premiér slíbil, že se s podporou svých pravicových politických spojenců spojí s Gantzem.

Autor: Tal Heinrich 27. března 2023

Po 13 týdnech masových protestů izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí oznámil, že pozastaví legislativní přípravu kontroverzní soudní reformy, která v zemi vyvolala nepokoje.

Netanjahu zopakoval svůj slib, že udělá vše, co je v jeho silách, aby dosáhl řešení krize.

„Nestojíme proti nepřátelům, ale proti bratrům,“ poznamenal Netanjahu. „Říkám to tady a teď: Válka mezi bratry nesmí být. Nacházíme se na nebezpečném kolizním kurzu izraelské společnosti, uprostřed krize, která ohrožuje základní jednotu mezi námi, a taková krize vyžaduje, abychom všichni jednali zodpovědně.“ 

Netanjahu uvedl, že si přečetl dopis předsedy strany Národní jednota Bennyho Gantze, který přislíbil zapojit se do jednání o všech otázkách souvisejících s reformou soudnictví. Premiér přislíbil, že s podporou svých pravicových politických spojenců vyjde Gantzově iniciativě vstříc.

„Když se naskytne příležitost odvrátit občanskou válku prostřednictvím diskuse, jako premiér si beru přestávku na dialog. Dávám jí skutečnou příležitost ke skutečnému dialogu s cílem dosáhnout široké dohody,“ pokračoval Netanjahu.

Izraelský premiér se ve svém projevu odvolal na příběh „Šalamounův soud“ z knihy Královské v hebrejské Bibli jako na metaforu současného napětí v izraelské společnosti.

Král Šalamoun byl požádán, aby rozhodl mezi dvěma ženami, které obě tvrdily, že jsou matkami dítěte. Šalamoun odhalil jejich skutečnou příslušnost tím, že navrhl rozříznout dítě na dvě poloviny, přičemž každá žena měla dostat polovinu. Skutečná matka byla ta, která se ostře ohradila a trvala na tom, aby dítě zůstalo naživu.

„Dnes obě strany národnostního sporu tvrdí, že milují dítě, že milují naši zemi,“ řekl Netanjahu. „Jsem si vědom obrovského narůstajícího napětí mezi oběma stranami, dvěma stranami našeho národa. Slyším mnoho lidí, kteří si přejí toto napětí uvolnit.“

Netanjahu dodal, že je tu jedna věc, kterou odmítá akceptovat, a to „malá extremistická menšina, která je připravena naši zemi rozdělit“. Řekl, že tato menšina používá taktiku násilí, výhrůžek a vydírání, protože „rozdmýchává občanskou válku“ a vybízí k neposlušnosti v armádě, což označil za „strašný zločin“. 

„Stát Izrael nemůže existovat bez IDF a IDF nemůže existovat s neposlušností,“ zdůraznil Netanjahu s odkazem na fenomén záložníků IDF, kteří vyhrožovali, že se kvůli odporu proti reformě nedostaví na výcvik nebo k nasazení. Vyzval velitele izraelských obranných sil a bezpečnostního establishmentu, aby tento jev důrazně odsoudili a opět proti němu zakročili.  

Vrátil se ke své biblické metafoře a zdůraznil, že většina Izraelců na obou stranách „si nepřeje rozřezat dítě a roztrhat národ“.

Izraelský premiér je v posledních dnech pod stále větším tlakem, a to nejen ze strany opozice a protivládních demonstrantů, ale i uvnitř vlastní koalice. Netanjahu se snaží politicky lavírovat mezi členy vlády, kteří pohrozili rezignací, pokud se rozhodne zrušit reformu soudnictví, a dalšími, kteří ho vyzvali, aby zákon zastavil a vedl rozhovory s opozicí.

Poté, co Netanjahu v neděli propustil svého ministra obrany Yoava Gallanta, se v pondělí sešel s ministrem národní bezpečnosti Itamarem Ben Gvirem ve snaze odvrátit další překážku odolnosti své vlády.

Ben Gvir souhlasil s tím, že neopustí vládu kvůli Netanjahuovu rozhodnutí odložit soudní reformu na léto, výměnou za rozpočet, který bude přidělen Národní gardě, na kterou bude dohlížet.

„Reforma projde. Národní garda bude zřízena. Rozpočet, který jsem požadoval pro ministerstvo národní bezpečnosti, bude schválen v plném rozsahu. Nikdo nás nebude strašit a nikdo nebude moci změnit to, o čem rozhodl lid,“ napsal Ben Gvir na Twitteru.

V průběhu dramatických politických událostí vyšli do ulic Jeruzaléma protivládní demonstranti, kteří se shromáždili před Knesetem, stejně jako v Tel Avivu a dalších městech po celé zemi. Největší izraelský odborový svaz Histadrut zahájil generální stávku a odborová organizace zaměstnanců Ben-Gurionova mezinárodního letiště oznámila okamžité zastavení všech odletů.

Poprvé v posledních týdnech demonstrovalo v Jeruzalémě také asi 10 000 stoupenců soudní reformy. V rukou drželi nápisy „Občané třídy B“ – heslo, které se rozšířilo i na sociálních sítích. Odráží se v něm frustrace mnoha pravicových izraelských voličů z nedostatečných důsledků jejich volby ve volbách.  

Izraelský prezident Isaac Herzog vydal prohlášení, ve kterém uvedl: „Zastavení legislativy je správná věc. Nastal čas zahájit upřímný, seriózní a zodpovědný dialog, který urychleně uklidní vody a sníží napětí. Vyzývám všechny, aby jednali zodpovědně. Protesty a demonstrace, ať už na kterékoli straně – ano. Násilí – rozhodně ne! Pokud jedna strana zvítězí, stát prohraje. Musíme zůstat jedním národem a jedním státem – židovským a demokratickým.“

Mluvčí Bílého domu John Kirby byl požádán o komentář k pondělním událostem v Izraeli. Řekl, že Bidenova administrativa „to sleduje tak pozorně, jak jen může“.

„Soukromě i veřejně jsme samozřejmě izraelským představitelům velmi jasně sdělili naše obavy… z vývoje, který zde nastal v posledních 48 hodinách, a opět důrazně vyzýváme izraelské představitele ke kompromisu,“ dodal Kirby.

28.03.2023 05:07 Daniel Žingor127Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

6 komentářů

 1. Petr Moravec

  28. 3. 2023

  Odpovědět

  Pan Hora má pravdu. To co není tak, jak si levice přeje, je onálepkováno jako nedemokratické, přestože vzešlo z voleb. To je bohužel praxí potvrzená skutečnost (viz naše nedávné volby prezidenta). Nicméně v Izraeli myslím šlo (tedy snad "šlo" ) o něco jiného, než u nás. To množství lidí v ulicích..., mám dojem, že hodně lidí cítilo potřebu přibrzdit radikalismus jistých členů vlády, dojem, že Izraelci jsou háklivý na "revoluční" řešení byť vážných a palčivých problémů. Uvidíme, co bude dál, jestli se jednalo opravdu jen o reformu a radikalismus anebo o něco horšího.

 2. Jaromír Vykoukal

  28. 3. 2023

  Odpovědět

  Není lehké se v tom orientovat, zvláště pro lidi neznalé neuvěřitelně turbulentího vývoje v Izraeli od doby vzniku. Prostě tam vzikl soubor vztahů a pravidel, které roky fungovaly a najednou má dojít k zásadní změně. Celkově dění v Izraeli je nečitelné a výroky některých politků jsou velmi překvapivé. Ministr byl v roce 2005 byl v rámci protestů proti stažení z Gazy zatčen se 700 litry benzínu za pokus o vyhození do vzduchu části izraelské páteřní dálnice Ayalon. Normálně se to nazývá domácí terorismus. , nyní je ministrem finací. Nevím jak komu, ale mě to přijde dost nezvyklé.

  • Daniel Žingor

   29. 3. 2023

   Odpovědět

   Mno - podle mě to není tak nečitelné: výrazné vítězství pravice a zjev Národního náboženského sionismu na scéně ukazuje, že část lidí v Izraeli (a zjevně nikoli nevýznamná) vnímá realitu jinak, než prezentuje mainstreem. Ano - i za mě je to rozhodně za hranou toho, co vnímáme jako extrémismus, extrémistické strany, či politiky. Není ovšem žádnou chybou těchto politiků, pokud vyslovují názory, které měly být tímto mainstreemem vysloveny už dávno - viz části toho, co řekl Smotrich v Paříži (části!). Jsou to jednoduchá, pravdivá slova, která takto říkána a vyslovována nebyla. A teď je slyšíme od extrémistů. Zvolených extrémistů. Zvolených právě proto, že řeší některé jednoduché pravdy, či pocity lidí nikdo před nimi neřešil, či nevyslovoval. Kdo je tedy vinen? Mainstreem a politici, kteří neumí či mají strach řešit reálné vnímání reality této části voličů nebo ti voliči, že tupě volí ty, kdo jsou "extrémisty"? A je tou "jedinou správnou a demokratickou cestou" "zakázat" volit tyto extrémisty (dehonestací, mediálními kampaněmi...) nebo jednoduše uznat, že byli zvoleni a vyvodit z toho závěr, že bylo na straně "neextrémistů" asi něco špatně? Izrael to řešil a řeší jinak, než my (EU a zbytek). Uvidíme, kdo byl blíž pravdě.

   • Jaromír Vykoukal

    29. 3. 2023

    Odpovědět

    Výsledek voleb respektuji. Tak jako jsem ho respektoval u minulého Knessetu. Nazvat věci pravými jmény je vždy dobré, Že to nedokáží sami Izraelci je jiná otázka. Vem si jak proběhly volby a to dvoje za sebou, u nás. Pro mě je nyní zajímavá jedna jediná otázka: jaký tedy má současná vláda plán pro palestinské Araby na Západním břehu? A je mi jasné, že to co bylo možné v Tabě už rozhodně není na pořadu dne.

 3. Jan Hora

  28. 3. 2023

  Odpovědět

  Ono je to stále stejné, když levice nevyhraje volby, protestuje a dělá nepořádek. Liší se jen forma, jak se k tomu postaví vítěz. A biblický příměr nesedí, v dnešní době se odhodlání zabít dítě presentuje jako skutečný projev lásky.

  • Daniel Žingor

   28. 3. 2023

   Odpovědět

   Mno - ono to platí pro obě strany - a obávám se, že pokud by nenašli společnou řeč v tak zásadní otázce, jako je soudní reforma, potom "převálcování" z jakékoli strany musí vypůsobit katastrofu, jakkoli přirozeně fandím víc Netanjahuovi a přeji mu, aby to ustál a dovedl až do zdárného konce.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.