Praha Jeruzalém

Přes 1 000 autobusů přiváží občany do oblasti Knesetu na podporu soudních reforem. Jak lidé přicházeli, odhady rostly na mnohem vyšší hodnoty.

Od: Israel National News 27. 4. 2023 18:42

Před Knesetem se dnes večer (ve čtvrtek) konalo obrovské shromáždění se stovkami tisíc demonstrantů nazvané „Milionový pochod“ na podporu plánovaných vládních justičních reforem.

Na demonstraci se sjelo přes tisíc autobusů, které přivezly občany z celé země.

Policie uvedla, že počet lidí na demonstraci zpočátku dosáhl 200 000. Později, když přicházeli další a další lidé a bylo téměř nemožné projít davem, který se valil a zaplnil všechny ulice v okolí Knesetu, odhadli organizátoři počet lidí na téměř 600 000. Všichni účastníci demonstrace se přišli podívat, jak se demonstruje.

K demonstrantům promluvili ministr spravedlnosti Yariv Levin a předseda ústavního výboru Knesetu poslanec Simcha Rothman, architekti zákona o reformě soudnictví, a řada dalších politiků. Mezi řečníky byli například nositel Nobelovy ceny profesor Israel Aumann, šéfka studentské unie izraelských univerzit Caroline Glicková, populární publicista a mediální osobnost Noam Fathi, profesor Gadi Taub a další.

Organizátorka demonstrace Berele Crombieová prohlásila, že „smyslem demonstrací je připomenout a požadovat od našich zvolených představitelů vlády a koalice, že lid chce soudní reformu, že lid stojí za nimi, že lid jim dává sílu“.

Poslanec Avichay Buaron, další z iniciátorů shromáždění, řekl: „Celý tábor nemůže žít s vědomím, že má menší cenu. Pokud nedojde k reformě – znamená to, že naše hlasy ve volební místnosti nemají žádnou cenu. U volebních uren máme většinu, ale ve skutečnosti nemůžeme řídit zemi. Tato realita se musí změnit. Na řízení země se může podílet i nacionalistický tábor. Už nás nebaví být občany druhé kategorie.“

„Je nám špatně z každého rozhodnutí, které vláda učiní a které je ve prospěch vojáků, osadníků nebo obyvatel jižního Tel Avivu – Nejvyšší soud je ten, kdo rozhoduje, zda je to rozumné rozhodnutí, nebo ne, a po cestě ho nebo zákon, který je ve prospěch těchto skupin obyvatel, zneplatní. Protesty nezastavíme a budeme je jen stupňovat až do milionového protestu, v němž to řekneme prezidentovi, soudu i opozici: Už nikdy více! Po uplynutí 75 let od založení Státu Izrael bude izraelský lid osvobozen a Izrael se vydá na novou cestu. Je čas,“ řekl.

28.04.2023 05:54 Daniel Žingor166Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

4 komentáře

 1. Jan Hora

  28. 4. 2023

  Odpovědět

  Aneb, když mlčící většina promluví. Jasně, že tohle se levičákům nelíbí.

 2. Jaromír Vykoukal

  28. 4. 2023

  Odpovědět

  Vůbec jsem nepochopil o co jde v posledním odstavci...

  • Daniel Žingor

   28. 4. 2023

   Odpovědět

   Dnes se běžně děje to, co se píše v posledním odstavci - vláda protlačí Knessetem zákon (nejčastěji ohledně osad atd.) a soud ten zákon zruší. Tečka. Bez možnosti odvolání. O tom ten autor mluví.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.