Praha Jeruzalém

Sky News Arabia cituje americké představitele, kteří tvrdí, že Hizballáh poskytuje Hamásu pokročilé rakety, aby mohl z Libanonu zasáhnout Izrael.

Autor: Elad Benari 11. dubna 2023, 3:00

Premiér Benjamin Netanjahu navštíví do konce měsíce Washington, uvedli v pondělí pro Sky News Arabia vysocí američtí představitelé.

Toto prohlášení přichází navzdory tomu, že prezident Joe Biden před několika týdny novinářům řekl, že v nejbližší době nemá v plánu Netanjahua pozvat kvůli justičním reformám, které prosazuje jeho vláda.

Biden tehdy vyslovil vůči Izraeli ostrou kritiku, když uvedl, že je „velmi znepokojen“ děním ve světle soudní reformy, a dodal: „Nemohou pokračovat touto cestou.“

Netanjahu později Bidenovi odpověděl a řekl: „Spojenectví mezi Izraelem a Spojenými státy je nezlomné a vždy překoná občasné neshody mezi námi.“

Zdůraznil také, že „Izrael je suverénní země, která se rozhoduje z vůle svého lidu, a nikoli na základě tlaku ze zahraničí, včetně těch nejlepších přátel“.

Ve své pondělní zprávě Sky News Arabia rovněž citovaly vysoce postaveného amerického vládního úředníka, který uvedl, že Hizballáh poskytuje Hamásu vyspělé rakety, aby mohl z Libanonu zasáhnout Izrael.

Podle zprávy, která nemá potvrzení z jiných zdrojů, mají americké zpravodajské služby informace, které naznačují, že Hizballáh cvičil teroristy Hamásu v používání pokročilých raket, které by byly odpalovány směrem na izraelské území.

Zpráva dále uvádí, že probíhá koordinace mezi vedením Revolučních gard, Asadovým režimem a Hizballáhem s cílem usnadnit příchod tisíců příslušníků Hamasu do Libanonu, přičemž někteří z nich projdou výcvikem ve střediscích Hizballáhu ve východní oblasti Beqaa, než budou vysláni do jižního Libanonu.

Americký úředník řekl Sky News Arabia, že „v koordinaci s izraelskou vládou požádala Bidenova administrativa libanonskou vládu o spolupráci při zjišťování polohy operativců Hamásu a jejich raketových skladů“.

11.04.2023 06:04 Daniel Žingor68Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.