Praha Jeruzalém

Prohlášení jeruzalémského rabína přichází na pozadí rostoucího obtěžování a malé aktivity vlády.

Od: All Israel News 6. června 2023

V úterý ráno vydal jeruzalémský vrchní sefardský rabín Šlomo Amar prohlášení, ve kterém odsoudil obtěžování křesťanských duchovních v Jeruzalémě.

Toto prohlášení sdílela na sociálních sítích jedna z místostarostek Jeruzaléma Fleur Hassan-Nahoumová.

Hassan-Nahoumová v poslední době otevřeně vystupuje proti obtěžování křesťanů ortodoxními aktivisty v Jeruzalémě.

Minulý měsíc na sociálních sítích odsoudila protesty proti modlitební akci Pentecost 2023 a poslala asistenta, aby doprovodil mesiánského vedoucího a jeho manželku, když podávali policejní oznámení na některé mladíky, kteří do ní strkali a šlapali jí na nohy.

V posledních několika letech si křesťanští duchovní, především katoličtí, pravoslavní a arménští kněží a jeptišky, stěžovali na židovskou mládež, která jim nadávala nebo na ně plivala, když procházeli ulicemi města v Jeruzalémě.

Ačkoli tyto incidenty nejsou nové, deník The Jerusalem Post přinesl článek o tomto jevu již v roce 2009, křesťanští duchovní uvádějí, že od nástupu koaliční vlády k moci zaznamenali nárůst incidentů.

Na začátku letošního roku došlo také k několika incidentům vandalismu proti kostelům nebo náboženskému majetku ve Starém městě.

Křesťanští duchovní si také dlouhodobě stěžují, že izraelská policie dělá velmi málo, když jsou podány stížnosti týkající se incidentů s plivnutím. To kontrastuje se způsobem, jakým policie řešila vandalské incidenty, které měly větší ohlas a při nichž se policie rychle zapojila a rychle zatýkala.

Podle Times of Israel stojí Hassan-Fleur v čele snah o zastavení obtěžování křesťanů v Jeruzalémě.

Hassan-Nahoum, který má na starosti cestovní ruch a zahraniční vztahy města, svolal v prosinci schůzku se členy městské rady, policií a různými zástupci jeruzalémského Starého města, aby se útoky zabývali.

Deníku Times řekla: „Stále více jsme si uvědomovali situaci.“ Na setkání se podíleli i další zástupci města.

Minulý týden přinesl Axios zprávu, že izraelské ministerstvo zahraničí bude bojkotovat akci zaměřenou na plivací útoky na křesťany v Jeruzalémě.

Podle této zprávy ministerstvo zahraničí nesouhlasí s názvem konference, který zní „Proč (někteří) Židé plivou na pohany?“.

Konferenci pořádá Yisca Harani, jeden z předních izraelských odborníků na křesťanství. Haraniová v minulosti radila ministerstvu zahraničí.

Haraniová sdělila agentuře Axios, že ji ministerstvo zahraničí kontaktovalo a sdělilo jí, že název konference „je nevhodný“, a proto se jí ministerstvo nezúčastní.

Haraniová rovněž uvedla, že účast na konferenci nepotvrdilo několik dalších vládních úředníků.

„Je mi jasné, že jde o politiku, která vychází shora,“ řekla Haraniová agentuře Axios.

Zpráva BBC z minulého měsíce upozornila na souvislost mezi nedostatečnou reakcí a novou koaliční vládou.

Biskup William Shomali z latinského patriarchátu řekl BBC, že se nedomnívá, že by vláda vedla politiku podpory útoků, ale že radikální mládež se cítí chráněna tím, že má zastoupení v koaliční vládě.

„Nemyslím si, že je strategií nové vlády útočit na církve,“ řekl. „Ale mladí lidé, kteří tyto trestné činy praktikují, se cítí být určitým způsobem chráněni, protože mají ve vládě silné zástupce.“

Někteří církevní představitelé obviňují vládu, že se angažuje pouze tehdy, když je to politicky nutné. Poukazují na to, že zatímco Hassan-Flourův počin byl vítán, byl to jiný místostarosta Jeruzaléma Arieh King, který vyzval k protestům proti křesťanům na akci Letnice 2023.

Hassan-Nahoumová v rozhovoru pro i24 News Kinga přímo vyzvala. Řekla, že evangelikální křesťané „jsou dnes hlavní proizraelskou lobby“.

07.06.2023 05:57 Daniel Žingor250Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.