Praha Jeruzalém

Dluhopisová agentura varuje před „významným rizikem“ v souvislosti s krizí soudní reformy.

Autor: Meir Dolev, World Israel News, 25. července 2023

Americká investiční banka Morgan Stanley snížila úvěrový rating Izraele na „nepříznivý postoj“, protože agentura pro hodnocení dluhopisů Moody’s varovala před „významným rizikem“, které představuje pokračující krize kolem justičních změn po pondělním hlasování o návrhu zákona o „přiměřenosti“.

„V nadcházejících měsících vidíme zvýšenou nejistotu ohledně ekonomického výhledu a rizika se vychylují směrem k našemu nepříznivému scénáři,“ uvedla banka Morgan Stanley a poukázala na „pokračující nejistotu“ v Izraeli a ztrátu hodnoty šekelu.

„Trhy nyní pravděpodobně extrapolují budoucí politický vývoj a my posouváme izraelský státní úvěr do polohy ‚nelíbí se‘.“

Mezitím agentura Moody’s varovala, že existuje „značné riziko, že politické a sociální napětí v souvislosti (s reformou soudnictví) bude pokračovat, což bude mít negativní důsledky pro izraelskou ekonomiku a bezpečnostní situaci“.

„Rozsáhlá povaha vládních návrhů by mohla podstatně oslabit nezávislost soudnictví a narušit účinnou kontrolu a rovnováhu mezi jednotlivými složkami moci, což jsou důležité aspekty silných institucí,“ uvedla agentura.

Premiér Benjamin Netanjahu v úterý vydal reakci na varování agentury Moody’s, v níž vyjádřil důvěru v ekonomiku země. „Až se usadí prach, bude jasné, že je izraelská ekonomika velmi silná,“ uvádí se v prohlášení jeho úřadu.

„Izraelská ekonomika je založena na pevných základech a pod silným vedením, které vede zodpovědnou hospodářskou politiku, bude i nadále růst.“

Agentura Moody’s v dubnu snížila výhled úvěrové spolehlivosti Izraele z pozitivního na stabilní v návaznosti na podobné varování britské banky HSBC před možnými nepříznivými hospodářskými důsledky v důsledku reformy.

26.07.2023 05:19 Daniel Žingor71Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.