Praha Jeruzalém

Netanjahuovy výroky zazněly v době, kdy se stovky demonstrantů připravují na pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma v rámci „Noci odporu“.

Od: World Israel News, 21. července 2023

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtečním večerním televizním projevu v hlavním vysílacím čase prohlásil, že takzvaný zákon o „přiměřenosti“ demokracii pouze „posílí, nikoli ohrozí“.

Netanjahuovy výroky zazněly v době, kdy se stovky demonstrantů připravovaly na pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma v rámci „Noci odporu“ před hlasováním Knesetu o proměně návrhu zákona v zákon.

„Jako premiér všech občanů usiluji o širokou shodu ohledně novely soudního systému,“ řekl Netanjahu.

S odkazem na zdrženlivost opozice při přijímání koaličních návrhů na kompromisy v návrhu zákona v posledních několika měsících jednání Netanjahu pokračoval: „I když nemáme partnera, koalice jedná zodpovědně.“

„Dveře koalice budou vždy otevřené opozici i vám, občanům Izraele. … Jsme jeden národ s jedním osudem. Nemáme žádnou jinou zemi. Jsme bratři.“

Po jeho projevu protestující zablokovali Ayalonovu dálnici v Tel Avivu a několik dalších hlavních křižovatek.

Ve středu Výbor Knesetu pro ústavu, právo a spravedlnost schválil návrh zákona do závěrečného čtení poté, co dokončil 19hodinové přezkoumání přibližně 27 000 námitek, které proti návrhu zákona podala opozice poté, co minulý týden prošel v Knesetu prvním čtením. Opozice tvrdí, že doložka o přiměřenosti je nezbytně nutná pro kontrolu vládní moci, protože Izrael nemá ústavu, která by zajišťovala řádnou kontrolu a rovnováhu v systému vlády.

Doložka přiměřenosti je jednou z několika možností, kterou mají soudci ve svém současném arzenálu pro zamítnutí vládního rozhodnutí. Žádné z těchto dalších možností se právní předpisy o reformě soudnictví nedotkly.

Netanjahu se ve svém projevu obrátil také na stovky záložníků, převážně z letectva, kteří na protest proti soudní reformě oznámili, že odmítají uposlechnout výzvy k nástupu do služby, a označil ji za „velmi nebezpečný jev“, vůči němuž bude uplatňována „nulová tolerance“. „V minulosti mnoho občanů protestovalo proti dohodám z Osla, proti odchodu z Guš Katifu (proti) vládě, která vznikla nedodržením slibů … a nikdo nehrozil odmítnutím služby,“ řekl a dodal, že „každý zodpovědný občan musí proti tomu protestovat“.

21.07.2023 05:16 Daniel Žingor112Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.