Praha Jeruzalém

Organizátoři hlásí výrazný nárůst počtu protestujících oproti minulému týdnu.

Od: All Israel News 2. července 2023

Protesty proti soudní reformě vstoupily do 26. týdne a organizátoři protestů uvedli, že zintenzivní své úsilí v reakci na nedávné kroky koaliční vlády k obnovení legislativní reformy soudnictví.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden v rozhovoru pro Wall Street Journal oznámil, že soudní reformy budou pokračovat bez kontroverzní zrušovací klauzule.

Zdá se, že sobotní večerní protesty přilákaly větší davy lidí než v předchozích týdnech, organizátoři hlásili více než 286 000 protestujících po celé zemi.

Na rozdíl od předchozích týdnů se na hlavním protestu na Kaplanově ulici v Tel Avivu objevily zprávy o násilnostech mezi protestujícími skupinami.

Podle zpráv izraelských médií se skupina demonstrantů mávajících palestinskými vlajkami z organizace Peace Now střetla se záložníky ze skupiny Brothers in Arms. Jeden z aktivistů Peace Now napadl člena organizace Brothers in Arms pepřovým sprejem.

Izraelská policie uvedla, že v souvislosti s útokem zatkla jednu osobu.

Videozáznamy střetu mezi oběma skupinami byly zveřejněny na sociálních sítích.

„Stejně jako nepřipustíme násilí na demonstracích, nepřipustíme ani mávání nepřátelskými vlajkami. Protest proti státnímu převratu je vlasteneckým protestem těch, kteří milují stát, a ne těch, kteří se staví proti jeho existenci,“ uvádí se v prohlášení organizace Brothers in Arms.

Další dva podezřelí byli zatčeni poté, co skupina protestujících zablokovala provoz na jižní straně rušné dálnice Ayalon.

Další tři osoby zatkla policie ve městě Naharija na severu země poté, co se ve vozidle násilně střetli s několika protestujícími, když se pokoušeli sundat jejich vlajky.

Na hlavním protestním shromáždění v Tel Avivu vystoupil starosta města Ron Huldai, který měl ostrá slova na adresu Netanjahuových ultraortodoxních koaličních partnerů.

Huldai obvinil náboženské sionisty a ultraortodoxní z podpory osadnického násilí v Judeji a Samaří.

„Nebudete nám diktovat, co je judaismus a jak ho máme žít. Váš judaismus není náš judaismus. Zapomněli jste, co to znamená být Židem v Huwaře a Umm Safa,“ řekl Huldai s odkazem na místa dvou nejhorších incidentů osadnického násilí v tomto roce.

Malá skupina protestujících z organizace Brothers in Arms a skupina, která si říká „Protestující Raanana“, zablokovala dům poslance Knesetu Dannyho Danona, kde volali: „Kamkoli půjdete, půjdeme za vámi. Nejsme násilní, ale jsme odhodlaní, nedáme vám ani minutu odpočinku. Přijdeme, abychom vám připomněli, že Izrael nebude diktaturou“.

Očekává se, že protesty tento týden ještě zesílí, protože koalice pokračuje v přípravě návrhu zákona, který má omezit klauzuli o rozumnosti, umožňující soudní přezkum vládních rozhodnutí včetně jmenování.

Tento krok je všeobecně považován za prostředek k návratu odsouzeného vůdce strany Šas Aryeha Deriho do ministerské funkce. Nejvyšší soud zrušil Deriho jmenování izraelským ministrem vnitra a ministrem zdravotnictví, neboť toto jmenování považoval za „nepřiměřené“ a v rozporu s Deriho dohodou o přiznání viny. Netanjahu ho krátce po rozhodnutí soudu z obou ministerských funkcí odvolal.

03.07.2023 05:31 Daniel Žingor83Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.