Praha Jeruzalém

Bezpečnostní síly zahájily rozsáhlé protiteroristické úsilí v oblasti města Jenin a tábora Jenin.

Od: Israel National News 3. července 2023, 1:24

IDF v noci na neděli zasáhla teroristickou infrastrukturu v oblasti Jeninu, uvedla mluvčí IDF.

Podle mluvčího jednotky IDF „bezpečnostní síly v současné době operují v rámci rozsáhlé protiteroristické akce v oblasti města Jenin a tábora Jenin“.

Mluvčí jednotky IDF a mluvčí Izraelské bezpečnostní agentury (Šin Bet) později uvedli, že v rámci rozsáhlého protiteroristického úsilí v Judeji a Samaří bezpečnostní síly zasáhly společné operační středisko, které sloužilo jako společné operační velitelské centrum pro tábor Jenin a operativce „brigády Jenin“.

Operační velitelské středisko sloužilo také jako předsunuté pozorovací a průzkumné středisko, místo, kde se ozbrojení teroristé shromažďovali před a po teroristických akcích, místo pro zbraně a výbušniny a jako centrum pro koordinaci a komunikaci mezi teroristy.

Kromě toho velitelské centrum poskytovalo úkryt hledaným osobám, které se v posledních měsících podílely na provádění teroristických útoků v oblasti.

Palestinské arabské zdroje informovaly o hlasitém výbuchu, který byl slyšet v oblasti. Zdravotní úřad Palestinské samosprávy oznámil, že při izraelském úderu byli zabiti dva lidé a 10 osob bylo zraněno, z toho jedna ve vážném stavu.

Bylo také oznámeno, že útok byl proveden pomocí dronu a že vojáci vstoupili do města z několika směrů. Palestinská arabská média informovala, že ve velké části uprchlického tábora byla přerušena dodávka elektřiny.

Diplomatický zdroj uvedl, že cílem operace je „ukončit roli Jeninu jako města terorismu“. Dodal, že operace bude pokračovat tak dlouho, jak bude nutné, a poznamenal, že operaci schválili zhruba před deseti dny na doporučení bezpečnostního establishmentu premiér a ministr obrany.

Izrael se zároveň připravuje na možnost, že v návaznosti na aktivity v Jeninu budou z Gazy vypáleny rakety. Bezpečnostní zdroj uvedl, že Izrael poslal Hamásu a Islámskému džihádu v Gaze vzkazy: „Nezasahujte, protože nejste cílem. Pokud budete střílet, odpovíme tvrdě.“

Bezpečnostní síly, které provedly razie v domech, zatím zatkly asi 15 hledaných teroristů. Palestinské arabské zdroje informovaly, že mezi izraelskými silami a ozbrojenými teroristy vypukla přestřelka.

Premiér Benjamin Netanjahu dostává pravidelné informace o dění v Jeninu.

Přibližně před týdnem a půl Izrael zlikvidoval teroristickou buňku v Jeninu pomocí vojenského letadla, což bylo poprvé za 20 let, kdy bylo v Judeji a Samaří nasazeno útočné letadlo.

Teroristická jednotka, kterou tvořili vysoce postavení teroristé Islámského džihádu, byla zodpovědná za předchozí střelecké útoky.

Před dvěma týdny bylo při zatýkací operaci v Jeninu zraněno sedm vojáků IDF. Vojáci byli zraněni poté, co pod obrněným vozidlem, v němž cestovali, explodovaly nejméně tři silné nálože.

Cílem operace bylo dopadení dvou hledaných teroristů z Hamásu a Islámského džihádu.

03.07.2023 05:19 Daniel Žingor118Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.