Praha Jeruzalém

„Pokud jde o Nasralláhovy hrozby z jeho bunkru, nejsme jimi ohromeni,“ říká Netanjahu.

Od: All Israel News 30. července 2023

Šéf teroristické organizace Hizballáh, šejk Hasan Nasralláh, pohrozil, že odpoví na jakýkoli „hloupý čin“, který učiní Izrael, zatímco se na severní hranici Izraele se sousedním Libanonem zvyšuje napětí.

„Izrael stále okupuje části libanonského území a nestoudně mluví o provokacích,“ řekl Nasralláh údajně na videu během sobotních oslav šíitského muslimského svátku Ašúra.

„Vzkazuji sionistům: Dejte si pozor na jakýkoli hloupý krok nebo rozhodnutí toho či onoho druhu, hnutí odporu nebere svou odpovědnost za reakci a osvobození zemí, na lehkou váhu,“ varoval vůdce islamistické militantní skupiny.

„Jsme připraveni na jakoukoli možnost a nebudeme mlčet tváří v tvář jakémukoli hloupému činu,“ potvrdil Nasralláh.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Nasralláhovy hrozby reagoval během nedělního zasedání vlády.

„Pokud jde o Nasralláhovy hrozby z jeho bunkru, nejsme ohromeni. V rozhodující chvíli nás najde, jak stojíme pospolu, bok po boku. Dokonce i Nasralláh ví, že nemá cenu, aby nás on ani Libanon vystavovali zkoušce,“ řekl Netanjahu.

V červnu si Íránem podporovaná teroristická skupina zřídila na izraelské straně libanonské hranice ozbrojený tábor, překročila modrou linii a postavila dva stany obsazené ozbrojenými bojovníky Hizballáhu.

Izraelská vláda se údajně původně snažila problém vyřešit diplomatickou cestou, kdy probíhaly rozhovory mezi izraelským ministerstvem zahraničí a Prozatímními silami OSN v Libanonu (UNIFIL), ale nedávné konflikty situaci jen zhoršily.

Měsíc před tím, než Hizballáh překročil izraelské hranice, ředitel zpravodajské služby IDF, genmjr. Aharon Haliva varoval, že zdánlivě příliš sebevědomý Hizballáh by mohl neúmyslně vyvolat velkou regionální válku mezi židovským státem, Íránem a jeho teroristickými zmocněnci.

„Nasralláh je blízko k chybě, která by mohla uvrhnout region do velké války. Je blízko k tomu, aby tuto chybu udělal z Libanonu nebo Sýrie,“ řekl tehdy Haliva.

Od června Izrael pokračuje v pokusech o odstranění stanů Hizballáhu z oblasti hory Dóv, známé jako farmy Šebá. Jeden stan byl odstraněn poté, co Izrael údajně zaslal Hizballáhu zprávu, v níž mu pohrozil ozbrojenou konfrontací, pokud stanoviště neodstraní.

Dne 13. července Izraelské obranné síly zabránily podezřelým členům Hizballáhu v poškození severního hraničního plotu, při kterém byli údajně „lehce“ zraněni tři členové teroristické skupiny. Izraelský ministr obrany Yoav Gallant oznámil, že IDF „odradily aktivisty Hizballáhu nesmrtícími prostředky“ a budou „nadále střežit bezpečnost Státu Izrael“.

Následujícího dne Nasralláh ve svém projevu opět pohrozil Izraeli a potvrdil, že Hizballáh odpoví na jakoukoli akci proti jeho základnám ve sporné pohraniční oblasti.

Kvůli územním sporům nemají Izrael a Libanon formální hranici a očekává se, že budou dodržovat modrou linii mezi oběma státy, kterou uznala OSN a která je vyznačena řadou modrých kót.

Stany Hizballáhu byly postaveny ve stejné oblasti, kterou Izrael získal od Sýrie během šestidenní války v roce 1967, v oblasti, která byla později anektována spolu s Golanskými výšinami a vesnicí Ghajar. Libanonská vláda nadále tvrdí, že toto území patří Libanonu.

Stupňující se napětí mezi Jeruzalémem a Bejrútem je nyní možná na nejvyšším vrcholu od konce druhé libanonské války v roce 2006.

Vysocí představitelé IDF varovali, že současná politická krize v Izraeli, včetně odmítnutí 10 000 vojenských záložníků dostavit se minulý týden do služby, podkopává národní bezpečnost Izraele. Jiní analytici se domnívají, že Írán a jeho spojenci pozorně sledují rozpory v Izraeli a hledají příležitosti, jak situace využít.

Minulý týden, po pondělním schválení sporného zákona o normách přiměřenosti, Nasralláh prohlásil, že Izrael se hroutí.

„Zejména dnešek je nejhorším dnem v dějinách tohoto útvaru, jak říkají někteří jeho obyvatelé.“

„Právě to ho staví na cestu kolapsu, roztříštěnosti a zániku, dá-li Bůh,“ dodal.

31.07.2023 05:34 Daniel Žingor113Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    31. 7. 2023

    Odpovědět

    Tak to ještě bude zábava...

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.