Praha Jeruzalém

Korunní princ bin Salmán řekl svým poradcům, že na takovou dohodu nespěchá, zejména se současnou izraelskou vládou.

Autor: Nitsan Keidar 9. srpna 2023 16:37

Spojené státy a Saúdská Arábie se dohodly na hrubých obrysech dohody, podle níž Saúdská Arábie uzná Izrael výměnou za ústupky Palestincům, bezpečnostní záruky USA a pomoc v civilní jaderné oblasti, uvedl ve středu deník Wall Street Journal s odvoláním na americké představitele.

Podle této zprávy představitelé vyjádřili opatrný optimismus, že v příštích devíti až dvanácti měsících se jim podaří doladit jemnější detaily dohody. Upozorňují však, že mají velké šance.

Zpráva dodává, že saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán svým poradcům řekl, že na takovou dohodu nespěchá, zejména se současnou izraelskou vládou, která se staví proti vzniku nezávislého palestinského státu.

Základem takové dohody by podle amerických a saúdských představitelů byla významná nabídka ze strany Izraelců, která by posunula úsilí o vytvoření nezávislého palestinského státu. Podle této zprávy jsou tyto ústupky jednou z významných překážek, kterým vyjednavači čelí.

Američtí představitelé tvrdí, že jsou optimističtí v tom, že by se taková dohoda mohla uskutečnit ještě před koncem současného funkčního období prezidenta Bidena.

Bílý dům popřel, že by se Spojené státy a Saúdská Arábie dohodly na obecných obrysech dohody, podle níž by Saúdská Arábie normalizovala své vztahy s Izraelem výměnou za ústupky Palestincům, bezpečnostní záruky USA a pomoc v civilní jaderné oblasti.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl: „Zpráva zanechala dojem, že jednání jsou mnohem pokročilejší, než ve skutečnosti jsou. Neexistuje žádný dohodnutý rámec nebo zásady, ale je tu náš závazek pokračovat v rozhovorech.“

10.08.2023 05:30 Daniel Žingor80Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.