Praha Jeruzalém

Fox News vedly mimořádně vzácný rozhovor se saúdským korunním princem – a v angličtině.

Autor: Joel C. Rosenberg 21. září 2023

JERUZALÉM, IZRAEL – Poprvé od roku 2019 poskytl příští saúdskoarabský král exkluzivní rozhovor jedné z hlavních amerických televizních stanic.

Nejenže šlo o mimořádně vzácný rozhovor pro televizní stanici Fox News Channel, ještě vzácnější byl proto, že byl v angličtině.

Po čtyřech hodinách, které jsem s ním strávil během dvou samostatných setkání, vám mohu říci, že korunní princ Mohammed bin Salmán (MBS) mluví výborně anglicky.

Nicméně v každém západním televizním rozhovoru, který jsem v minulosti viděl MBS poskytnout, mluvil arabsky.

Je zřejmé, že MBS chtěl říct několik důležitých věcí a tím, že mluvil anglicky, se chtěl ujistit, že mluví přímo k Američanům, a ne přes překladatele.

A to nejdůležitější, co MBS řekl, bylo toto: Chce uzavřít mír s židovským státem Izrael a věří, že je to skutečně možné, a nikoliv pouhý sen.

„Každým dnem jsme blíže“ historické mírové a normalizační dohodě s Izraelem, řekl MBS moderátorovi Fox News Bretu Baierovi v exkluzivním rozhovoru, který byl odvysílán ve středu večer východoamerického času.

„Existuje podpora ze strany administrativy prezidenta Bidena, abychom se k tomuto bodu (míru s Izraelem) dostali,“ řekl MBS.

„Pro nás je palestinská otázka velmi důležitá. Tuto část musíme vyřešit. A máme dobrá jednání, která pokračují.“

„Do této chvíle uvidíme, kam se dostaneme,“ řekl MBS. „Doufáme, že dosáhneme místa, které usnadní život Palestincům a získá Izrael jako hráče na Blízkém východě.“

Baier se korunního prince zeptal na zprávy, že Saúdové „pozastavili rozhovory“ o normalizaci vztahů s Izraelem.

MBS takové zprávy (které, podotýkám, zveřejnila řada izraelských zpravodajských serverů, ale ALL ISRAEL NEWS je nezveřejnily, protože jsme nevěřili zprávě bez zdroje z arabského zpravodajského serveru se sídlem v Londýně) kategoricky popřel.

„Ne, ne, ne, to není pravda,“ řekl MBS.

„Takže si myslíte – kdybyste to měl charakterizovat – že jste blízko?“ Ptal se Baier.

„Každým dnem se přibližujeme,“ odpověděl MBS s úsměvem.

Rozhovor korunního prince s Fox News se okamžitě stal velkou událostí zde v Izraeli, v Saúdské Arábii i na celém Blízkém východě.

Ve středu večer se skutečně stal hlavní zprávou na titulní straně internetových stránek největšího saúdského deníku Al Arabiya.

22.09.2023 05:44 Daniel Žingor808Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.