Praha Jeruzalém

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell varuje před snižováním prostředků pro UNRWA.

Autor: Elad Benari 5. února 2024 6:22 hod.

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell v neděli prohlásil, že snížení prostředků pro UNRWA by ohrozilo statisíce životů a mohlo by být považováno za kolektivní trest, uvedla agentura Reuters.

„Odebrání prostředků UNRWA by bylo nepřiměřené a nebezpečné,“ napsal Borrell ve svém blogu.

„Provinění jednotlivců by nikdy nemělo vést ke kolektivnímu trestu celé populace,“ dodal.

USA minulý týden oznámily, že dočasně pozastavily financování UNRWA v důsledku obvinění, že 12 jejích zaměstnanců se mohlo podílet na útoku Hamásu na Izrael ze 7. října.

Následovala ji více než desítka dalších zemí, včetně Austrálie, a také Německo, Británie a Nový Zéland.

Borrell v neděli uvedl, že ani Evropská komise, ani dvě největší ekonomiky EU, Německo a Francie, se nerozhodly své příspěvky ukončit. Finanční prostředky pozastavené ostatními dárci činí více než 440 milionů dolarů, což je téměř polovina očekávaných příjmů agentury v tomto roce, uvedl.

„V sázce jsou životy statisíců Palestinců, a to nejen v Gaze,“ napsal Borrell a dodal: „Jsem přesvědčen, že OSN v návaznosti na izraelská obvinění přijme veškerá nezbytná opatření a že UNRWA bude i nadále životně důležitou linkou pro miliony Palestinců.“

Minulý týden řada organizací OSN varovala před „katastrofálními důsledky pro obyvatele Gazy“, pokud klíčové dárcovské země neobnoví financování UNRWA.

Linda Thomas-Greenfieldová, velvyslankyně USA při OSN, o den dříve uvedla, že UNRWA hraje „zásadní roli při poskytování životně důležité pomoci Palestincům“, ale zároveň zdůraznila, že „musíme vidět zásadní změny, než budeme moci obnovit přímé financování“ této organizace.

Deník New York Times minulý týden zveřejnil podrobnosti o obviněních, která Izrael vznesl vůči pracovníkům UNRWA.

Podle této zprávy je jeden z pracovníků UNRWA obviněn z únosu ženy, další měl rozdávat munici a třetí byl popsán jako účastník masakru v kibucu Be’eri, kde bylo zavražděno 97 lidí.

Obvinění jsou obsažena ve spisu poskytnutém vládě Spojených států, který podrobně popisuje nároky Izraele vůči tuctu zaměstnanců UNRWA.

Agentura zahájila vyšetřování několika zaměstnanců a podle svého vyjádření s těmito lidmi přerušila styky.

05.02.2024 05:46 Daniel Žingor155Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    5. 2. 2024

    Odpovědět

    Kolektivní trest? Kde je kolektivní vina, je kolektivní trest na místě. Ta parta co měla existovat 3 roky je nesmrtelá, roste jak choroš na stromě a místo aby problém řešila, tak ho násobí - je jich tam přes 30 tisíc, kdo by chtěl přijít o takové koryto..

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.