Praha Jeruzalém

Josep Borrell se vyjádřil v návaznosti na nedávné prohlášení Slovinska, Irska, Malty a Španělska, že souhlasí s podniknutím kroků k uznání palestinského státu.

Autor: Elad Benari, Kanada 11. května 2024 2:07

Několik členských zemí Evropské unie plánuje 21. května uznat palestinský stát, uvedl ve čtvrtek pozdě večer podle agentury Reuters šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell.

Jeho vyjádření přišlo před pátečním hlasováním Valného shromáždění OSN o rezoluci, která Palestinské samosprávě (PA) přiznává pravomoci a práva členského státu OSN.

Slovinsko, Irsko, Malta a Španělsko nedávno vydaly společné prohlášení, v němž uvedly, že se dohodly na podniknutí prvních kroků k uznání palestinského státu.

„Shodli jsme se na naléhavé potřebě okamžitého příměří, bezpodmínečného propuštění rukojmích a rychlého, masivního a trvalého zvýšení humanitární pomoci do Gazy,“ uvedli vedoucí představitelé ve společném prohlášení po zasedání na okraj zasedání Evropské rady.

„Shodli jsme se na tom, že jediným způsobem, jak dosáhnout trvalého míru a stability v regionu, je realizace dvoustátního řešení, kdy izraelský a palestinský stát budou žít vedle sebe v míru a bezpečí,“ uvedli.

Na otázku místní španělské rozhlasové stanice RNE, zda 21. května země uznají palestinský stát, Borrell odpověděl, že ano.

„Jedná se o symbolický akt politické povahy. Více než stát uznává vůli k jeho existenci,“ řekl a dodal, že Belgie a další země budou pravděpodobně následovat.

Palestinská samospráva již dlouho naléhá na země, aby uznaly „Palestinu“ jako prostředek k obejití přímých rozhovorů s Izraelem.

V posledních letech sice několik evropských zemí „Palestinu“ uznalo, jednalo se však o symbolické kroky, které mají jen malý, pokud vůbec nějaký, skutečný diplomatický efekt.

Britský ministr zahraničí David Cameron nedávno uvedl, že jeho země by mohla oficiálně uznat palestinský stát po uzavření příměří v Gaze, aniž by čekala na výsledek rozhovorů mezi Izraelem a palestinskými Araby, které by mohly trvat roky.

12.05.2024 05:08 Daniel Žingor187Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.