Praha Jeruzalém

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini prohlásil, že „izraelští extremisté“ zapálili jeruzalémský komplex agentury: Je odpovědností státu Izrael zajistit, aby personál a zařízení OSN byly vždy chráněny.

Od: Israel National News 10. května 2024, 5:17

UNRWA, agentura OSN pro „palestinské uprchlíky“, ve čtvrtek oznámila, že dočasně uzavře své jeruzalémské sídlo v souvislosti s nedávnými protesty před budovou, které vyzývaly k vystěhování UNRWA z Jeruzaléma.

Philippe Lazzarini, generální komisař UNRWA, v obsáhlém příspěvku na sociálních sítích napsal, že rozhodnutí uzavřít jeruzalémské sídlo bylo učiněno poté, co „izraelští extremisté“ zapálili jeho obvodový plášť.

„Ačkoli mezi našimi zaměstnanci nedošlo k žádným obětem, požár způsobil rozsáhlé škody ve venkovních prostorách. V areálu sídla UNRWA se nachází čerpací stanice benzínu a nafty pro vozový park agentury,“ napsal.

„Náš ředitel s pomocí dalších zaměstnanců musel požár uhasit sám, protože izraelským hasičům a policii chvíli trvalo, než se objevili,“ uvedl Lazzarini, který incident označil za „nehorázný vývoj“.

„Ve světle tohoto druhého otřesného incidentu během necelého týdne jsem přijal rozhodnutí uzavřít náš areál, dokud nebude obnovena řádná bezpečnost,“ napsal šéf UNRWA.

Lazzarini citoval protesty před areálem UNRWA v posledních dvou měsících s tím, že je „svolal zvolený člen jeruzalémské samosprávy. Tento týden protesty přerostly v násilnosti, když demonstranti házeli kameny na zaměstnance OSN a na budovy komplexu“.

Tvrdil, že zaměstnanci OSN „jsou pravidelně vystaveni obtěžování a zastrašování. Náš areál byl vážně poničen a poškozen. Několikrát izraelští extremisté ohrožovali naše zaměstnance střelnými zbraněmi“.

Lazzarini také napsal, že „je povinností státu Izrael jako okupační mocnosti zajistit, aby personál a zařízení OSN byly vždy chráněny. Personál, prostory a operace OSN by měly být vždy chráněny v souladu s mezinárodním právem.“

Protesty před areálem UNRWA v Jeruzalémě následovaly po izraelském odhalení, že 12 zaměstnanců UNRWA se zúčastnilo útoku Hamásu ze 7. října. Tito pracovníci podle Izraele mimo jiné unesli ženu, rozdávali munici a aktivně se účastnili masakru v kibucu Be’eri, kde bylo zavražděno 97 lidí.

Lazzarini sice oznámil, že agentura OSN zahájila vyšetřování dotyčných zaměstnanců, ale zároveň trval na tom, že neví, jak hluboko je Hamás do UNRWA zapojen, a opakovaně obvinil Izrael z „úmyslné a koordinované kampaně“, jejímž cílem je ukončit činnost UNRWA.

Kontrolní skupina, kterou jmenoval generální tajemník OSN Antonio Guterres, aby prověřila obvinění Izraele vůči UNRWA, nedávno zveřejnila svou zprávu. Zpráva zjistila „problémy související s neutralitou“ UNRWA, ale také uvedla, že Izrael dosud nepředložil důkazy pro obvinění, že značný počet jejích zaměstnanců je členem teroristických organizací.

Později mluvčí OSN Stephane Dujarric uvedl, že vyšetřovatelé OSN uzavřeli jeden případ proti zaměstnanci UNRWA kvůli nedostatku důkazů ze strany Izraele a další tři případy pozastavili.

10.05.2024 04:51 Daniel Žingor158Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.