Praha Jeruzalém

Sedmdesát procent kvóty je vyhrazeno speciálně pro zemědělské dělníky.

Autor: Pesach Benson, TPS, 18. června 2024

Ve snaze řešit nedostatek pracovních sil schválili izraelští představitelé kvótu 92 000 zahraničních pracovníků, kteří mají obsadit pracovní místa v zemědělství, průmyslu, hotelích a restauracích, oznámil v úterý úřad premiéra. Je to poprvé, co Izrael povolil zahraniční pracovníky pro restaurační průmysl.

Sedmdesát procent kvóty je vyhrazeno právě pro zemědělské dělníky. Izraelské zemědělství se potýká s ohromujícími ztrátami v produkci a pracovní síle. Před 7. říjnem pracovalo v Izraeli na farmách, v sadech, sklenících a balírnách 29 900 cizinců, většinou Thajců.

Izraelští pracovníci, kteří mohli zaplnit chybějící místa, byli povoláni do vojenské zálohy, zatímco palestinští dělníci jsou v současné době zakázáni jako bezpečnostní riziko. Mnoho pěstitelských oblastí se nachází do dvou kilometrů od libanonské hranice, kam zemědělci neměli volný přístup na pole a do sadů.

„Navzdory válečným výzvám pracují balírny nepřetržitě s cílem nepřetržitě dodávat čerstvé izraelské produkty a zároveň se vypořádat se směrnicemi velení domácí fronty,“ řekl Asaf Keret, generální ředitel společnosti Beresheet, balírny ovoce, kterou společně provozuje několik kibuců v Horní Galileji a na Golanských výšinách.

Keret promluvil k delegaci ovocnářů a zemědělských úředníků, kteří si prohlédli sady společnosti Beresheet. Vyzval vládu, aby podpořila zemědělství dalšími opatřeními, jako jsou dotace na výsadbu, zvýšení kvót na lány a další pobídky.

„Ovocnáři jsou na vrcholu sezóny sběru a čelí sběru pod palbou Hizballáhu, a my jsme připraveni prodávat produkci zemědělců z Galileje a Golan do obchodních řetězců a velkoobchodních společností. Jsem si jist, že díky našim obětavým zemědělcům a pracovníkům budeme schopni dodávat produkci obyvatelům Státu Izrael,“ řekl Keret.

Zbývající zahraniční pracovníci zaplní mezery v průmyslu a v hotelích, přičemž 2 000 jich bude poprvé pracovat v restauracích.

Od 7. října zabily raketové palby Hizballáhu a útoky bezpilotních letounů 10 civilistů a 15 vojáků. Vedoucí představitelé teroristické skupiny podporované Íránem prohlásili, že budou v útocích pokračovat, aby zabránili tisícům obyvatel severního Izraele v návratu do svých domovů.

Izraelští představitelé vyzývají k odzbrojení Hizballáhu a jeho odstranění z jižního Libanonu v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1701, která ukončila druhou libanonskou válku v roce 2006.

19.06.2024 05:15 Daniel Žingor155Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.