Praha Jeruzalém

Bílý dům zrušil schůzku na vysoké úrovni mezi USA a Izraelem o Íránu, která byla naplánována na čtvrtek poté, co Netanjahu zveřejnil video, v němž tvrdí, že USA zadržovaly vojenskou pomoc.

Od: Israel National News 19. června 2024, 5:42

Bílý dům zrušil americko-izraelské setkání na vysoké úrovni o Íránu, které bylo naplánováno na čtvrtek poté, co premiér Benjamin Netanjahu v úterý zveřejnil video, v němž tvrdí, že USA zadržovaly vojenskou pomoc, sdělili dva američtí představitelé Baraku Ravidovi z Axiosu.

Hlavní poradci prezidenta Joea Bidena byli videem rozzuřeni – vzkaz amerického vyslance Amose Hochsteina předal Netanjahuovi osobně na schůzce několik hodin po jeho zveřejnění, uvedly dva americké a izraelské zdroje. Bílý dům se pak rozhodl zajít ještě dál a čtvrteční schůzku zrušil.

„Toto rozhodnutí jasně ukazuje, že provádění takových kousků má své důsledky,“ uvedl jeden z amerických představitelů.

Podle Ravidovy zprávy byli někteří izraelští představitelé již na cestě do Washingtonu, když byla schůzka zrušena.

Dva američtí představitelé řekli agentuře Axios, že schůzka byla zrušena, aby se vyslala zpráva o videu. Třetí tvrdil, že schůzka byla spíše odložena než zrušena, a to kvůli problémům s plánováním.

Na úterním videu Netanjahu vyjádřil údiv nad kroky Bidenovy administrativy, která se snaží zadržet dodávky munice do Izraele během války proti Hamásu.

„Když byl ministr Blinken nedávno tady v Izraeli, vedli jsme spolu upřímný rozhovor, řekl jsem, že si hluboce vážím podpory, kterou USA Izraeli poskytly od začátku války,“ řekl Netanjahu.

„Ale řekl jsem také něco jiného, řekl jsem, že je nepochopitelné, že v posledních několika měsících administrativa zadržuje zbraně a munici pro Izrael. Izrael, nejbližší americký spojenec, bojuje o život, bojuje proti Íránu a dalším našim společným nepřátelům,“ dodal.

„Ministr Blinken mě ujistil, že administrativa pracuje dnem i nocí na odstranění těchto překážek. Rozhodně doufám, že tomu tak je. Mělo by tomu tak být,“ pokračoval Netanjahu.

Později reagovala tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová na Netanjahuovo prohlášení zdánlivě zmateně.

„Skutečně nevíme, o čem mluví. Prostě nevíme,“ řekla novinářům. „Jednalo se o jednu konkrétní zásilku munice, která byla pozastavena.“

„Pokračujeme v těchto konstruktivních jednáních s Izraelci o uvolnění této konkrétní zásilky,“ dodala. „Žádné další pauzy neexistují, žádné, žádné další pózy ani zadržení nejsou na místě. Vše ostatní se pohybuje v řádném procesu.“

19.06.2024 05:25 Daniel Žingor302Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Andrea

  19. 6. 2024

  Odpovědět

  v USA trpia na zvláštny druh schizofrénie a straty pamäte??? veď boli plné správy toho, ako USA vyhlasovali zastavenie dodávok munície pre Izrael, pretože predsa len IDF zaútočili na Rafah. 🤷🏼

 2. Jaromír Vykoukal

  19. 6. 2024

  Odpovědět

  Inu jak se zdá, tak někdo ztrácí nervy. V době kdy se chystají na válku s Hizballáhem je to dost zvláštní... Ano dodávka zbraní, asi opravdu jen jedna byla pozastavena. Později dodána. A nebo je to vše jinak a celou dobu se lže.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.