Izraeli se podařilo zmařit iniciativu ministra zahraničních věcí EU Josepa Borrella na uvalení sankcí na ministry Ben Gvira a Smotriche.
Autor: Nitsan Keidar 30. srpna 2024 1:13
Izraelský politický establishment se v posledních dnech snaží zmařit iniciativu ministra zahraničí Evropské unie Josepa Borrella, který chce prosadit řadu protiizraelských rezolucí, včetně sankcí proti ministrům Itamaru Ben Gvirovi a Bezalelu Smotrichovi.
Proti této iniciativě se postavila většina zemí EU, ale Borrell se přesto rozhodl v ní pokračovat.
V posledních dvou dnech ministr zahraničí Israel Katz jednal o této otázce s mnoha svými evropskými protějšky. Během rozhovorů poznamenal, že „právě nyní, kdy Izrael čelí hrozbě útoku ze strany Íránu a kdy na obranu Izraele stojí široká mezinárodní koalice, budou negativní rozhodnutí Evropské unie vůči Izraeli špatným signálem pro Írán“.
Zdůraznil, že se jedná o velmi citlivý okamžik i s ohledem na kontakty ohledně dohody o propuštění rukojmích.
Izraelští velvyslanci v různých evropských zemích se rovněž snažili tuto iniciativu zmařit.
Během diskuse, která o iniciativě proběhla během čtvrtečního summitu ministrů zahraničí EU, se na Borrellovo jednání sneslo mnoho kritiky. Některé země oznámily, že se proti jeho iniciativě postaví a budou ji dokonce vetovat.
Borrella reakce těchto ministrů zahraničí rozzuřily, ale vzhledem k tomu, že nedošlo k dohodě, byla tato otázka odložena.
Borrellův návrh navazoval na jeho veřejná prohlášení, která učinil před dvěma týdny v reakci na výroky Ben Gvira a Smotricha týkající se humanitární situace v Gaze.
„Zatímco svět prosazuje příměří v Gaze, min. Ben Gvir vyzývá k omezení dodávek pohonných hmot a pomoci civilistům. Stejně jako min. Smotrich, jde o zlovolná prohlášení, která podněcují k válečným zločinům. Sankce musí být na programu naší EU,“ napsal Borrell před dvěma týdny v příspěvku na sociální síti X.
„Vyzývám izraelskou vládu, aby se jednoznačně distancovala od těchto podnětů k páchání válečných zločinů, a vyzývám ji, aby se v dobré víře zapojila do jednání zprostředkovaných USA, Katarem a Egyptem o okamžitém příměří,“ dodal.
V reakci na Borrellovy výroky Smotrich tehdy uvedl, že „jeho slova jsou jasným a nebezpečným důkazem toho, že stojí na straně teroru a nenechte se mýlit, palestinský lid mu může být ukradený“.
„Tato válka vyžaduje volbu mezi dobrem a zlem a Borrell si zjevně vybral špatnou stranu dějin,“ uzavřel Smotrich.