Bude se budoucí generace ohlížet zpět a proklínat antisemitismus dnešní církve na celém světě? Názor…
Autor: Sestra Anastasia Kennedyová 1. prosince 2024 6:31
Poučí se církev vůbec někdy? Pokud jde o Izrael, je to sporné. Nejprve tehdejší arcibiskup z Canterbury prakticky vyzval členské státy OSN, aby podpořily výzvu Mezinárodního soudního dvora (ICJ), aby se Izrael stáhl z Judeje, Samaří a východního Jeruzaléma, tedy z jádra svého území.
Nyní papež vyzývá k vyšetřování genocidy v souvislosti s vojenskými akcemi Izraele v Gaze (a pak se snažil tvrdit, že byl citován vytržený z kontextu, pozn. red.). Je však vyšetřování genocidy oprávněné? Přední američtí a britští vojáci si myslí opak. Plukovník Richard Kemp (Velká Británie) a profesor Geoffrey Corn (USA) jsou jen někteří z nich, kteří po vyšetřovacích misích v Gaze veřejně očistili Izrael před prokurátorem Mezinárodního trestního soudu (ICC).
Proč taková fixace na Izrael?
Není to poprvé, co se Židé ptají, proč církev většinou mlčí například k vyvražďování afrických křesťanů. Jádrem problému je vyvolenost Izraele. „Hospodin, tvůj Bůh, si tě vyvolil ze všech národů na zemi, abys byl jeho lidem, jeho drahocenným vlastnictvím. Hospodin na tebe neuložil svou náklonnost a nevyvolil si tě proto, že bys byl početnější než ostatní národy, neboť jsi byl ze všech národů nejmenší. Ale proto, že si vás Hospodin zamiloval a dodržel přísahu, kterou složil vašim předkům…“ (5. Mojžíšova 7,6-9).
Bůh Abrahamův, Izákův a Jákobův si vyvolil židovský národ a ostatní národy mají zřejmě potíže to přijmout. „Kdyby neexistoval vyvolený národ, nebyly by na Blízkém východě války,“ tvrdil jeden kanadský lektor. Hitlerovi se připisuje výrok, že pro dva vyvolené národy není místo.
Vyvolenost má však svou cenu. Stejně jako antisemitismus. Pachatelům se to vymstí. Příkladem je nedávná rezignace bývalého arcibiskupa z Canterbury, i když za zcela nesouvisející záležitost, tj. krytí skandálu se zneužíváním. Mohlo by to být zčásti působení Písma? „Požehnám těm, kdo vám žehnají, a koho prokleji, toho prokleji…“ (Genesis 12,3)
A co Vatikán? Pro Izrael, který již čelí válce na sedmi frontách, se objevilo nové nebezpečí z nečekaných stran. Hnutí Combat Antisemitism Movement (CAM) „označuje výroky papeže Františka o genocidě za ‚možnou osmou frontu proti Izraeli‘.“ Jak poznamenal Warren Goldstein, vrchní rabín Jihoafrické republiky, je vážné, když vysocí křesťanští představitelé v Evropě zaujmou oficiální postoj proti Izraeli. Bůh Izraele, kterého uctívají Židé i křesťané, bere vážně, když proklínáme (lehkovážně zacházíme) s jeho vyvoleným národem. Přesto se najdou křesťané, kteří se dokonce přou o to, aby byl Izrael označen za vyvolený národ.
Kde tedy zůstává židovský národ? Zranitelnější než kdy jindy.
V darmstadtské synagoze panovala pochmurná nálada. Posluchači se sešli, aby si připomněli pogrom z 9. a 10. listopadu, který byl považován za předehru holocaustu. Nyní, o 86 let později, si připomněli předem naplánovaný pogrom v Amsterdamu jen o několik dní dříve. Na sociálních sítích se objevily scény připomínající nacistický teror, které ukazovaly izraelské fanoušky prchající před útočníky. Viditelně otřesený Daniel Neumann otevřeně promluvil jménem židovské komunity. Antisemitismus se rok od roku stupňuje. Nyní je nenávist namířena proti Izraeli, který je líčen jako největší zlo na této planetě, nepřítel lidstva, země s nejvyšším katalogem hříchů.
A proč tato nenávist? Protože Izrael je nejviditelnějším symbolem kolektivního židovství. Izrael je židovský stát. Izrael je Žid mezi národy. Útok na Izrael je společensky přijatelný.
Demonstrace proti Izraeli se konají po celé zemi. Proč ale byla právě 9. listopadu povolena propalestinská demonstrace v Darmstadtu? (Mimochodem, Darmstadt byl baštou nacistické ideologie v Hitlerově Německu.) Jsme si vědomi toho, že se Židé vážně ptají, zda mají oni a jejich děti v Německu a v Evropě budoucnost? Jsme si vědomi toho, že se Židé bojí identifikovat jako Židé? Jsme si vědomi toho, že se jejich sféra existence neustále zužuje? Jsme si vědomi toho, že mohou jen občas zvednout hlavu nad hladinu, aby se nadechli?
V sázce je vše, za co spojenci ve druhé světové válce bojovali. Říká se, že po druhé světové válce lidé při pohledu zpět proklínali církev v Německu. Bude se budoucí generace ohlížet zpět a proklínat dnešní církev na celém světě?
Existuje pro křesťanský svět nějaká naděje?
Ano, jmenování bývalého guvernéra Mika Huckabeeho novým velvyslancem v Izraeli přináší povzbudivé signály.
Sestra Anastasia Kennedyová pochází z Evangelického sesterstva Marie, mezidenominačního řeholního řádu založeného na luteránské bázi v Německu v roce 1947, částečně jako apologeti židovského národa. Řád otevřel v roce 1961 v Jeruzalémě penzion pro přeživší holocaustu a je přesvědčeným sionistou. Sestra Anastázie žije v mateřském domě v Darmstadtu. K židovskému národu a Izraeli chová nesmírnou lásku.
Anna Čaniková
2. 12. 2024
Text uvedený výše, " Požehnám tomu, kdo žehná Izraeli, prokleji toho kdo jen zlehči Izrael" Je ten správný překlad. Tak řekl Bůh Izraele Jahve. MARANATHA Anna
Ing. František Svoboda
2. 12. 2024
Křesťané se poučí až tehdy, kdy s vrátí k duchu smíření s židovským národem na základě působení sv. Jana Pavla II. a Benedikta XVI. a zvolí si opět papeže, který je bude vést a representovat.