Praha Jeruzalém

Americká administrativa údajně naléhá na Izrael, aby výměnou za suverenitu učinil významné gesto vůči Palestinské samosprávě.

Autor: Elad Benari, 1.7.2020 6:11

Americká administrativa naléhá na Izrael, aby učinil významné gesto vůči Palestinské samosprávě výměnou za to, že Izrael uplatní suverenitu nad Judeou a Samařím, informovaly v úterý Channel 12 News.

Podle této zprávy američtí představitelé navrhli, aby Izrael vyměnil půdu za půdu způsobem, který by umožnil palestinským Arabům stavět bez omezení nebo změnit status oblasti C (kde Izrael udržuje bezpečnost a civilní kontrolu) na stav oblasti B.

Jeden z vládních představitelů v úterý řekl, že „pokud by právice věděla, co Američané výměnou za anexi chtějí, tak by její enthusiasmus výrazně ochladl.“

Přestože svrchovanost nad Judeou a Samařím lze oficiálně uplatnit už ve středu, jak je stanoveno v koaliční dohodě mezi premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem obrany Benny Gantzem, není jasné, zda se tento krok také skutečně ve středu uskuteční.

Netanjahu se v úterý setkal s americkým velvyslancem Davidem Friedmanem a zvláštním vyslancem pro Blízký východ Avi Berkowitzem. Po schůzce předseda vlády řekl: „Mluvil jsem o otázce vyhlášení suverenity s americkým vyslancem Avi Berkowitzem a velvyslancem Davidem Friedmanem. To je věc, na které pracujeme a budeme na ní pracoval i v následujících dnech.“

V pondělí Netanjahu naznačil členům Likudu, že uplatnění suverenity nad Judeou a Samařím nebude provedeno 1. července, což ukazuje na to, že se jedná o složitý krok, který vyžaduje zohlednění mnoha politických a bezpečnostních hledisek.

 

01. 07. 2020 06:03 176 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem