Praha Jeruzalém

Nejvyšší íránský bezpečnostní orgán odmítá zveřejnit podrobnosti o tom, co ve čtvrtek způsobilo výbuch v jaderné elektrárně Natanz.

Autor: Elad Benari, Kanada, 3/.7.2020 22:58

Nejvyšší rada národní bezpečnosti v pátek uvedla, že určila příčinu „nehody“ v jaderné lokalitě Natanz, ale odmítla zveřejnit podrobnosti, informovala agentura AFP.

„Vyšetřování příslušnými orgány přesně určila příčinu nehody v ... jaderném komplexu Natanz,“ řekl mluvčí íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti.

„Vzhledem k určitým bezpečnostním obavám bude příčina a podrobnosti této nehody oznámena v pravý čas,“ uvedl mluvčí státní agentura IRNA Keyvan Khosravi.

Ve čtvrtek Írán informoval o „nehodě“ v jaderném komplexu Natanz ve středním Íránu a řekl, že nedošlo k žádným obětem ani radioaktivnímu znečištění.

Íránská organizace pro atomovou energii neposkytla žádné další podrobnosti, ale guvernér Natanz Ramezan-Ali Ferdowsi tiskové agentuře Tasnim řekl, že na místě došlo k požáru.

Ve čtvrtek, pár hodin po tomto oznámení, zveřejnila IRNA varování íránským nepřátelům a uvedla, že nejmenované izraelské sociální sítě tvrdily, že za incidentem stojí židovský stát.

„Pokud existují náznaky některých nepřátelských zemí, že byla překročena červená čára, zejména pokud by šlo o sionistický režim (Izrael) nebo Spojené státy, musí být znovu zásadně zvážena íránská strategie, jak čelit nové situaci,“ uvedla agentura.

V pátek informovaly noviny Al-Jarida z Kuvajtu, že je za požár v Natanzu odpovědný Izrael.

Íránské úřady musí ještě vysvětlit příčinu výbuchu, ke kterému došlo 26. června poblíž vojenského komplexu v oblasti Parchin jihovýchodně od Teheránu.

Úřady z tohoto výbuchu obvinily „unikající plynové nádrže“.

Poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody z roku 2015, oznámil v květnu loňského roku Teherán, že postupně ruší některé závazky vyplývající z této dohody.

Írán tedy loni v září oproti této dohodě obnovil obohacování uranu v Natanzu.

Pokud jde o lokalitu Parchin, Írán popřel, že má vazbu k jeho jadernému programu. Nicméně v jednom bodě připustil, že Parchin používá k testování rozbušek používaných jako jaderné detonátory.

 

05. 07. 2020 06:23 121 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem