Chazor byl nejmocnějším kanaánským městským státem v době, kdy Jozue dobyl Svatou zemi.
Autor: Nosson Shulman, licencovaný průvodce, 27. dubna 2022
Biblický Hazor je jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Izraeli. Odehrála se zde řada epických biblických událostí a v roce 2005 ji dokonce UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví. Takový poklad světové úrovně jistě musí být v části itinerářů „to musíte vidět“, že?
Když lidé v Bibli čtou o „zemi Kanaán“, představují si velké království zahrnující většinu dnešního Izraele, ale ve skutečnosti se Kanaán skládal z městských států s vlastními králi, kteří spolu často válčili.
Dopisy Al Armana (řada starověkých dopisů psaných mezi faraonem a dalšími králi) byly objeveny v roce 1887 egyptským rolníkem. Tyto dopisy potvrzují biblickou zprávu o tom, že Chazor byl nejmocnějším kenaanským městským státem.
Egypt ovládal kanaánskou zemi (ve stejné době byli zotročeni Hebrejci) a místní králové byli faraónovými tributy. Kdykoli si mocní králové říší, jako byl faraon nebo mezopotámský král, psali, vždy se pozdravili „bratře“, což bylo znamení rovnosti . Když však kanaánští králové psali faraonovi, začínali dopis slovy: „Králi, můj pane, můj bože, mé Slunce, Slunce z nebe, u tvých nohou se sklaním sedmkrát dopředu a sedmkrát dozadu...“.
Kromě toho je Hazor jediným městem v celé Levantě (tj. v dnešních zemích Libanon, Sýrie, Izrael, Jordánsko a jižní Turecko), o němž se zmiňují slavné mariovské archivy z Mezopotámie.
Král Jabin a pád Hazoru
Na Boží příkaz přivede Jozue židovský národ do Izraele tím, že překročí řeku Jordán. Kenaanci si byli vědomi B-žího slibu svému lidu (viz Jozue 2, 9-13), ale městské státy v severním Izraeli ještě nebyly připraveny se podřídit.
Bitva skončila rozhodujícím vítězstvím Židů. Ve většině případů neměla být infrastruktura dobytých měst určena ke zničení. Místo toho měla být pole, dílny a domy ponechány nedotčené, aby v nich mohly žít děti Izraele. Výjimkou byl Chazor, jediné město, které Jozue vypálil.
Vykopávky totiž odhalily, že to bylo jediné město, které bylo v té době zničeno celé. Při dnešní návštěvě dobře zachovalých ruin paláce krále Jabina je vrstva spáleniště dobře patrná.
Proč by Bůh chtěl, aby byli zničeni, místo aby je Izraelité použili v budoucích bitvách?
Staletí poté, co byl Hazor zničen, jej král Šalomoun na ohořelých troskách znovu vybudoval. Král Šalomoun postavil mnoho opevněných měst, ale ve verši jsou jmenovitě zmíněna tři města: Hazor, Megiddo a Gezer (1 Král 9, 15).
V posledních dvou jmenovaných městech našli vykopávky městské brány, které byly nalezeny pouze ve městech postavených Šalomounem. Archeologové jim říkají „šest komorových bran“.
Proto Jigal Jadin (slavný archeolog, který vykopal Masadu, a také druhý náčelník štábu IDF) při vykopávkách v Hazoru očekával, že najde podobnou bránu, kterou nakonec našel a vykopal.
Dnes je možné impozantní ruiny Hazoru navštívit, ale lidé to dělají jen zřídka.
Pozitivní je, že při průzkumu tohoto pokladu budete pravděpodobně jedni z mála návštěvníků a budete mít toto fascinující místo většinou jen pro sebe!
Nosson Shulman je novinář a licencovaný průvodce v Izraeli, který se specializuje na biblické prohlídky. Aby umožnil turistům zažít Izrael v době království, vytvořil nový hit Israel tour video series, který divákům přibližuje Izrael díky simulaci skutečných prohlídek. Chcete-li si prohlédnout jeho bezplatná videa s náhledy prohlídek, klikněte zde. Chcete-li si prohlédnout ukázkové trasy zájezdů nebo se informovat o možnostech soukromých zájezdů s individuálním plánem při vaší příští cestě do Izraele, klikněte zde.