Praha Jeruzalém

Policie v úterý pronásledovala teroristu, který plánoval provést útok v srdci Izraele. Mladý Palestinec z vesnice el-Jamún u Džanínu na Západním břehu je členem Islámského džihádu. Jeruzalémský okresní policejní šéf Ilan Franco popisuje operaci cílenou na zmaření útoku, v jejímž rámci policisté převzali kontrolu nad teroristou a dalšími devíti osobami, které s ním jely, jako úspěšnou. Bezpečnostní síly jednaly na základě zpravodajského tipu a po honičce na dálnici mezi Jeruzalémem a Tel Avivem zabavily výbušný pás určený k útoku v centrálním Izraeli. Autority předtím vyhlásily vysoký stupeň pohotovosti a postavily silniční zátarasy.


„Podařilo se nám zmařit teroristický útok s mnoha oběťmi na zalidněném místě,“ řekl Franco. Výbušné zařízení nesené teroristou obsahovalo 5-7 kg výbušniny. Zástupce vedoucího policejní stanice v Harelu u Jeruzaléma, Ofer Dror, popsal dramatickou honičku teroristova vozu: „Postavili jsme zátarasy a dodávka se k nám blížila u harelského mostu. Nejprve zpomalil a já jsem poznal, že řidič je Arab. Spěchal kolem a jel za zátaras a potom začalo pronásledování.“ „Jel velmi rychle. Během pronásledování jsem si vysílačkou vyžádal pomoc včetně vrtulníku. V určitý moment vznikla kvůli zátarasům dopravní zácpa. Vůz jel na krajnici a nákladní vůz stojící částečně na krajnici jej donutil zastavit. Vystoupil jsem s dalšími policisty a s vytaženou pistolí šel k vozu. Taxikář, který tam byl také, pomohl vozidlo zablokovat.“


Policie dosud neví, z jakého důvodu sebevražedný útočník neodpálil výbušninu, věří, že byl jednoduše pod tlakem, když viděl blížící se policisty s vytaženými zbraněmi. Ve voze bylo dalších devět lidí a to byl podle policie důvod, proč se nerozhodl bombu odpálit.


„Dorazili jsme na místo a obklíčili vůz s namířenými zbraněmi. Křičeli jsme na řidiče, aby z vozu vystoupil, měl strach jít ven a to posílilo naše podezření. Zpočátku jsme skrze zatmavená skla viděli pouze řidiče. Nařídili jsme mu lehnout si na zem a pak jsme uviděli další hlavu deroucí se zezadu ven. Zavolali jsme na ně, aby vyšli, zatímco jsme na ně mířili zbraněmi,“ řekl Oz Eliasi, velitel policie v Bet Šemeš.


Generálmajor Franco popsal začátek incidentu: „Před jedenáctou dopoledne jsme dostali varování o teroristickém útoku plánovaném pro Jeruzalém. Po celém městě byly rozmístěny jednotky, byly postaveny zátarasy a byla patrná zvýšená aktivita při kontrolách všech vozů. Na dálnici 1 byl po dlouhé honičce ohrožující ostatní vozy dostižen modrý vůz GMC. Ve voze bylo deset podezřelých. Ve voze bylo nalezeno standardní zařízení.“ Franco řekl, že řidič byl obyvatel Východního Jeruzaléma, který vezl teroristu a další Palestince bez jakéhokoli oprávnění.


Efrat Weiss

21.03.2006 00:00 7