Praha Jeruzalém

Designovaný premiér Ismáíl Haníja předložil seznam členů nového kabinetu vedeného Hamásem prezidentu Abbásovi, který má podle očekávání novou vládu schválit i přes své výhrady vůči základním principům Hamásu. Hamásem zformovaná vláda bude složena z členů skupiny a „technokratů“, kteří budou poskytovat konzultace novým ministrům, ale žádná jiná frakce palestinského parlamentu se podle očekávání do vlády nezapojí. Kabinet bude zahrnovat 24 ministrů včetně jednoho křesťana a jedné ženy. Deset jich je z Gazy, zbytek ze Západního břehu. „Palestinská samospráva se přibližuje ústavní stabilitě,“ řekl Ismáíl Haníja a dodal, že vláda bude splně spolupracovat s Abbásem.


Mahmúd al-Zahar má být jmenován ministrem zahraničí, Saíd Siam ministrem vnitra a Omar Abed el-Radek, který byl teprve před několika dny propuštěn z izraelského vězení, se má stát ministrem financí.


Haníja řekl, že doufá, že vláda Hamásu bude úspěšná ve zlepšování životů Palestinců „při zachování našich principů v úsilí zbavit palestinský národ utrpení.“ Budoucí palestinský premiér nezapomněl poslat vřelé pozdravy šahídům (mučedníkům), palestinským vězňům a těm, kteří byli během intifády zraněni. Abbás řekl: „Modlím se k Bohu, aby nám pomohl. Úkol není lehký ani pro nás ani pro novou vládu. Před námi jsou velké překážky a obtíže, ale s rozhodností a podporou našeho lidu se věci pohnout kupředu.“ Haníja přiznal, že vláda není taková, jakou si ji přáli, protože chtěli, aby zahrnula co možná nejvíce frakcí. Až do neděle nechával Hamás volné dveře Lidové frontě pro osvobození Palestiny, ta však účast na vládě odmítla.


Není ještě jasné, zda Abbás novou vládu schválí vzhledem k jeho opozici vůči základním principům předkládaným Hamásem a vzhledem ke změnám, které požadoval, ale nebyly uskutečněny. Hlavní nesoulad mezi oběma stranami plyne z otázky předchozích smluv s Izraelem. Odhaduje se, že Abbás vládu Hamásu nakonec schválí po izraelských všeobecných volbách, které proběhnou 28. března.


Izraelská ministrině zahraničí Cipi Livniová sdělila 132 vysokým bezpečnostním představitelům z USA a Kanady, kteří se účastnili jeruzalémské konference o vnitřní bezpečnosti, že „toto je moment, kdy by měla mezinárodní veřejnost poslat jasnou zprávu palestinské samosprávě. Nedávno byly slyšet ze strany Samosprávy zdánlivě umírněné hlasy, ale oni nejsou takoví, jakými se zdají být.“ Livniová dodala, že Hamás je teroristickou organizací jako každá jiná.


Autoři: Ali Waked, Roee Nahmias

20.03.2006 00:00