Praha Jeruzalém

Bývalý manažer zajišťovacího fondu Palestinské samosprávy, Fuad Šubaki, řekl během výslechu, že Palestinská samospráva zásobovala teroristické buňky, které operovaly proti Izraeli; odhalil také to, že Íránské Revoluční Gardy a Hizballáh společně s vysoce postavenými představiteli Palestinské samosprávy koordinovali pašování zbraní lodí Karine A.

Během výslechu Fuada Šubakiho bylo také zjištěno, že bývalý předseda Palestinské samosprávy, Jásir Arafat, nakoupil zbraně za miliony dolarů, které získal od Izraele a mezinárodního společenství.

Šubaki byl předveden k výslechu zpravodajskou službou Šin Bet 14. března poté, co byl zatčen během vojenské operace ve věznici v Jerichu, kde byl uvězněn pod mezinárodním dohledem od května 2002.

Během výslechu přiznal, že peníze, které získala Palestinská samospráva od Izraele, byly použity k zásobování teroristických buněk, které operovaly proti Izraeli. Dále také přiznal, že se Palestinská samospráva podle instrukcí Arafata účastnila na pašování a výrobě zbraní a zásobování teroristických buněk, které operovaly proti Izraeli.

S propuknutím Intifády v roce 2000 prý Šubaki obdržel od Arafata příkaz, aby nakoupil co největší množství zbraní z různých zdrojů.

Írán nabídl vojenskou pomoc

Podle Arafatových rozkazů začaly všechny špičky různých orgánů Palestinské samosprávy nakupovat zbraně. Byl ustanoven také zvláštní orgán pro koordinaci těchto snah. Představitelé Palestinské samosprávy byli umístěni do různých zemí, kde působili právě kvůli nákupu zbraní.

Vysocí představitelé Palestinské samosprávy dávali Šubakimu tipy pro nákup zbraní a on je předával ke schválení Arafatovi. Šubaki sám zajišťoval nákup zbraní a poté, co od Arafata obdržel souhlas, nakoupili vysocí představitelé Palestinské samosprávy z Gazy velké množství zbraní.

Během výslechu Šubaki také řekl, že mezi hlavními osobami, které získávaly finance na nákup zbraní byl i Džibril Ražúb (velitel Preventivní bezpečnostní služby Palestinské samosprávy v Gaze). Šubaki také řekl, že Íránská Revoluční Garda a Hizballáh stáli za lodí se zbraněmi – Karine A, která byla zachycena Izraelci v lednu 2002. Íránci a Hizballáh koordinovali tuto akci s vysoce postavenými představiteli Palestinské samosprávy.

Íránští vyslanci, se kterými se Šubaki v roce 2001 setkal, nabídli také Palestinské samosprávě vojenskou pomoc, která zahrnovala i poskytnutí prostorů pro výrobu zbraní, technologie pro výrobu zbraní a vojenský výcvik.

18.05.2006 00:00 1