Praha Jeruzalém

Izraelská armáda vydala v pondělí varování, aby se Izraelci vyvarovali stopování. Stalo se tak poté, co se muži podařilo zmařil pokus Palestinců o jeho únos.
„Existuje mnoho varování před únosy civilistů a vojáků a proto Izraelská armáda vyzývá civilisty, aby se chovali zodpovědně a pokud možno se stopování vyhnuli,“ řekl mluvčí armády v prohlášení.
V neděli večer se Palestinci pokusili na Eli Junction severně od Ramalláhu unést izraelského teenagera Evjatara Mahona. Podezřelí byli už svým chováním, když se zeptali, jestli by s nimi chtěl jet. On ale odmítl do jejich auta nastoupit a okamžitě kontaktoval Policii.
„Poznávací značka byla izraelská, ale jejich přízvuk je odhalil,“ řekl. „Zeptal jsem se, jestli jsou Arabové a oni řekli, že ne. Nevěřil jsem jim a běžel jsem ten incident nahlásit.“
Do osady jezdí jen pár autobusů a stopování je tak jedinou možností pro mnoho obyvatel z osady. I přes tuto událost se obyvatel osady Maale Levona na Západním břehu vyjádřil, že stopovat bude i nadále. „Pravidelně stopuji, protože nemám jinou možnost. Jsem si vědom rizika, ale není veřejná doprava která by nás vozila z osady a zase zpět. Budu ale více zkoumat vozidla, která mi zastavují a podezřívat budu každého. Stopovat ale budu dál.“
V oblasti byli rozmístěni vojáci a policie a na silnici byly umístěny zátarasy. Pohraniční hlídka zastavila podezřelé vozidlo blízko Bir Zeit, severně od Ramalláhu. Tři podezřelí byli předvedeni k výslechu.
V autě podezřelých se nalezly dvě zbraně a velké množství munice.

05.02.2007 00:00 9

Klíčová slova