Praha Jeruzalém

[IMG R 10565]Izraelská armáda prohlásila nový systém na obranu proti protitankovým střelám za schopný provozu. Systém se jmenuje Trophy a v posledních týdnech prošel nad očekávání dobře sérií testů. Armáda o tom informovala ve čtvrtek.

Systém Trophy byl vyvinut izraelskou společností Rafael a vytváří okolo obrněného vozidla polokulovou ochrannou zónu. Systém detekuje hrozbu a bojuje s ní pomocí vypáleného projektilu. Test byl proveden minulý týden na základně na jihu Izraele. Systém byl nainstalován na staré tanky a byl otestován v klidu i v pohybu. Zneškodnit se mu podařilo všechny nepřátelské střely.

Testu byli přítomni zahraniční vojenští attaché ze zemí z celého světa, kteří již vyjádřili zájem o využití tohoto systému v jejich armádách.

Izrael urychlil vývoj systému Trophy po druhé válce v Libanonu, kde se izraelské tanky Merkava dostaly pod těžkou palbu Hizballáhu.

Systém Trophy byl již nainstalován na několik tanků Merkava IV 401. Obrněné brigády a na konci roku již bude automaticky instalován na všechny nově vyrobené tanky. Zatímco bude systém Trophy využit pro tanky, zvažuje armáda vybavení obrněných vozidel Namer systémem „Železná pěst“, který byl vyvinut izraelskou IMI.

07.08.2009 00:00 4