Praha Jeruzalém

Obyvatelé vesnice Ghadžar na hranici mezi Libanonem a Izraelem se obávají budoucí dohody, na jejímž základě by byli předáni pod správu Libanonu. I když se považují za Syřany, chtějí zůstat součástí Izraele. Důvod je prostý – mají strach z toho, že je podle jejich slov Hizballáh zmasakruje za to, že spolupracovali s Izraelem.

Pokud by byl v budoucnu uzavřen mír mezi Izraelem a Sýrií, doufají obyvatelé v to, že získají zpět své syrské občanství. „Vždy jsme byli Syřané, ne Libanonci, máme své syrské doklady z roku 1967,“ říká duchovní vůdce Abu Muhammad. „Chceme zůstat v naší vesnici, která je syrskou zemí, ne izraelskou a ne libanonskou. Doufáme v mír na Golanech a pokud k němu dojde, chtěli bychom být součástí Sýrie.

Ajoub Kara (Likud), náměstek ministra pro rozvoj Negevu a Galileje říká, že by lidé z Ghadžaru raději zůstali součástí Izraele než Sýrie. „Lidé z Ghadžaru jsou obyvatelé Izraele a to znamená, že mají ze zákona mnoho práv a lidských práv a zákon je pro ně velmi důležitý.“ Kara nicméně potvrdil, že pokud by bylo dáno ultimátum a obyvatelé si museli vybrat mezi Libanonem a Sýrií, zvolili by Sýrii.

„Z pozice ve vedení Ghadžaru, pokud nás tu všichni nechcete, pošlete nás do Sýrie, ne do Libanonu,“ řekl Kara.

08.08.2009 00:00 20