Praha Jeruzalém

[IMG R 11148]Premiér Netanjahu a egyptský prezident Mubarak spolu během pondělního telefonického rozhovoru diskutovali o celé řadě diplomatických otázek, nejpravděpodobněji také o Giladu Šalitovi.

K telefonickému rozhovoru došlo před odjezdem Hosniho Mubaraka do USA a na pozadí prohlášení vysokého přestavitele Hamásu, Mahmouda al-Zahara, že nedošlo k pokroku v jednání o propuštění vězňů.

Netanjahu Mubarakovi poděkoval za zatčení členů teroristické buňky, která hrozila smrtí izraelskému velvyslanci v Káhiře. Egypt zadržel při podezřelé, kteří kromě útoku na izraelského velvyslance v jeho rezidenci plánovali také útok na izraelskou ambasádu v Káhiře. Plán jim ale kvůli přísným bezpečnostním opatřením okolo obou budov selhal.

Podle zdrojů blízkých premiérovi byl rozhovor zaměřen také na zkoordinování postojů obou zemí k mírovému procesu na Blízkém východě.

Mubarak se asi za dva týdny chystá na návštěvu USA, Netanjahu zase 24. srpna na setkání s britským premiérem Brownem a americkým vyslancem pro Blízký východ, Georgem Mitchellem. Poté zamíří do Berlína na setkání s kancléřkou Merkelovou.

11.08.2009 00:00 3