Praha Jeruzalém

Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA zakázala prezidentu Palestinské fotbalové asociace, Jibrilu Rajoubovi (čti Džibrilu Radžúbovi) na rok účast na fotbalových zápasech pro jeho nenávistné výzvy vůči špičkovému fotbalistovi Lionelu Messi.

Jibril Rajoub vyzýval v červnu, kdy měl Messi hrát v Jeruzalémě za Argentinu, arabské fotbalové fanoušky, aby pálili plakáty a trička s jeho podobiznou. Kampaň vedla k odřeknutí přípravného zápasu Argentiny na mistrovství světa.

Ve svém výnosu cituje disciplinární komise FIFA výroky prezidenta Palestinské fotbalové asociace, ve kterých požaduje od fotbalových fanoušků vzít si na mušku argentinskou fotbalovou asociaci a pálit trička a plakáty s Lionellem Messi. Rajoubovi byla na dvanáct měsíců zakázána účast na zápasech v oficiální funkci.

FIFA se k disciplinárnímu jednání proti Rajoubovi rozhodla po té, co Izrael podal stížnost kvůli jeho nenávistným výzvám i výhrůžkám, překazit účast Argentiny na Mistrovství světa ve fotbale, pokud budou hrát v Jeruzalémě. Členské kluby FIFA zároveň odmítly palestinský návrh na změnu statutů světového fotbalu směrem k posílení postoje proti narušování lidských práv. Členové FIFA hlasovali 156 hlasy proti 35 proti návrhu, který byl formálně podporován iráckými a alžírskými fotbalovými předsednictvy.

Argentinci zápas úplně odřekli s odůvodněním, že bylo Messimu i jeho rodině vyhrožováno smrtí . Anulování zápasu mělo politické důsledky. Messi a Argentina měla nastoupit k poslednímu přípravnému zápasu před Mistrovstvím světa 2018 proti Izraeli v jeruzalémském stadionu Teddyho Kolka 9. června. Ministryně sportu a kultury Miri Regev byla obviněna, že zápas přeložila z Haify, kde se měl původně odehrávat, do Jeruzaléma z propagačních důvodů.

V oficiálním prohlášení FIFA stojí, že má Rajoub zároveň s ročním vyloučením zaplatit pokutu ve výši 20.000 švýcarských franků kvůli překročení paragrafu 53 fotbalového svazu, který zakazuje hecování k nenávisti a násilí. Rozhodnutí FIFA přichází přesně v období, kdy se palestinští politikové v čele s mezinárodně trestaným Jibrilem Rajoubem připravují nastoupit na místo v roce 2006 na čtyři roky zvoleného prezidenta Mahmouda Abáse. Podle zpráv různých médií se v úvahu přicházející následníci 83 –letého nemocného prezidenta autonomie zabývají nákupem zbraní a najímáním bojovníků Tanzimu – vojenského oddělení OOP (Organizace na osvobození Palestiny).

Jak se rozhodnutí FIFA na volební boj odrazí, se dá těžko říct. Nedá se vyloučit, že se právě potrestání fotbalového šéfa v palestinské společnosti stane symbolem odporu proti Izraeli. Jako oběť „nespravedlivé“ izraelské stížnosti by se mohl stát obzvlášť populárním.

Izraelská ministryně sportu a kultury Miri Regev reagovala na trest FIFA těmito slovy: „Rajoub je terorista a patří do vězení. Nemá na čestné tribune fotbalových hřišť co pohledávat.“

https://www.timesofisrael.com/fifa-bans-palestinian-soccer-chief-for-inciting-violence-against-messi/

https://www.fifa.com/about-fifa/news/y=2018/m=8/news=fifa-disciplinary-committee-sanctions-palestinian-fa-president.html

https://de.fifa.com/about-fifa/news/y=2018/m=8/news=fifa-disziplinarkommission-sanktioniert-palastinensischen-verbandsprasidenten.html

(C) Ulrich W. Sahm

Překlad kg

29.08.2018 13:27 Ulrich W. Sahm166Zdroj: Redakce Israel.cz