Praha Jeruzalém

Signalizuje zabavení, že Washington ve světle rostoucí íránské hrozby zmírňuje svůj postoj k Saúdské Arábii?

Od: All Arab News 9. prosince 2021

Námořnictvo Spojených států zabavilo v Arabském moři dva velké sklady zbraní íránského režimu určené pro jemenské povstalce Hútíje, oznámilo v úterý ministerstvo spravedlnosti ve Washingtonu.

Americké ministerstvo spravedlnosti to označilo za „dosud největší zabavení dodávek paliva a zbraní z Íránu“.

Rekordně velká nelegální zásilka zbraní údajně obsahovala přibližně 1,1 milionu barelů ropných produktů, osm protitankových raket a 171 raket země-vzduch, které režim v Teheránu zaslal na podporu svých zástupných teroristů Hútíů v Jemenu.

Bidenova administrativa sice odsoudila Íránem sponzorovaný terorismus, ale donedávna pro jeho zastavení udělala jen velmi málo. V tomto případě Washington jednal rázně a údajně nasměroval 26,7 milionu dolarů z prodeje zabavené ropy do amerického Fondu pro oběti státem sponzorovaného terorismu.

Bidenova administrativa se až donedávna většinou zdržovala toho, aby se postavila na jednu ze stran ničivé občanské války v Jemenu, a vyzývala jak Íránem podporované Hútíje, tak Saúdy podporované vládní síly k ukončení bojů.

Zdá se, že zabavení íránských zbraní signalizuje, že Washington stále více ztrácí trpělivost s íránským režimem a postupně se přiklání na stranu Saúdy vedených protihútíjských sil.

Zástupce generálního prokurátora Matthew G. Olsen z oddělení národní bezpečnosti ministerstva spravedlnosti označil zabavení za velký zásah pro Teherán.

„Kroky USA v těchto dvou případech zasadily íránské vládě a zločineckým sítím podporujícím íránské Islámské revoluční gardy drtivý úder,“ uvedl Olsen.

Ačkoli jsou americko-saúdské vztahy složité, Saúdská Arábie je po desetiletí definována jako spojenec USA a Washington chránil saúdské království během první války v Perském zálivu s Irákem Saddáma Husajna na počátku 90. let. Na rozdíl od předchozích administrativ však zatím ta Bidenova projevuje vůči Saúdům chladný postoj a kritizuje jejich značné porušování lidských práv. V únoru Bidenova administrativa zveřejnila informaci zpravodajských služeb, která saúdského korunního prince Mohammeda bin Salmána, známého jako MBS, viní ze schválení kontroverzní vraždy saúdského disidentského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018.

S rostoucím napětím na Blízkém východě v souvislosti s rozsáhlým vývozem terorismu íránským režimem a nelegálním programem jaderných zbraní však Bidenova administrativa zřejmě neochotně zmírňuje svůj postoj k íránskému rivalovi Saúdské Arábii.

Ve zveřejněném prohlášení americká diplomatická mise v Saúdské Arábii odsoudila nedávný raketový útok Hútíů na Saúdskou Arábii a saúdskou vládu označila za „partnery“.

„Mise USA v Království Saúdské Arábie co nejdůrazněji odsuzuje útok Hútíů na Rijád ze dne 6. prosince. Útoky Hútíů ohrožují nevinné civilisty, města a kritickou infrastrukturu. Každým útokem Hútíové dokazují, že nemají zájem o mír. Znovu zdůrazňujeme svůj závazek zajistit bezpečnost Saúdské Arábie a stojíme jednotně za našimi saúdskými partnery,“ uvádí se v oficiálním prohlášení USA.

Rostoucí podpora Saúdské Arábie ze strany Washingtonu však přesahuje rámec příznivých prohlášení a je cítit naléhavost toho, že je třeba zastavit íránskou regionální agresi. Americký Senát nedávno schválil prodej raket Saúdům v hodnotě 650 milionů dolarů, což je jasná snaha posílit saúdské vojenské schopnosti.

Demokratický senátor Bernie Sanders, republikánský senátor Rand Paul a republikánský senátor Mike Lee se snažili zabránit vojenskému prodeji Saúdům předložením společné rezoluce proti Rijádu.

„Je třeba vyslat Saúdské Arábii vzkaz, že neschvalujeme jejich válku s Jemenem. Účastí na tomto prodeji bychom nejen odměnili trestuhodné chování, ale také zhoršili humanitární krizi v Jemenu,“ prohlásil Paul, který je znám svými silně nezávislými postoji k různým zahraničněpolitickým otázkám.

Bílý dům však vyjádřil svůj rozhodný nesouhlas se zákazem prodeje vojenského materiálu Saúdské Arábii, který by podle něj „podkopal prezidentův závazek pomáhat obraně našeho partnera v době zvýšeného počtu raketových útoků a útoků dronů proti civilistům v Saúdské Arábii“, uvádí se v oficiálním prohlášení Úřadu pro správu rozpočtu Bílého domu.

10.12.2021 05:44 Daniel Žingor127Zdroj: All Arab news

Klíčová slova