Praha Jeruzalém

ALL ISRAEL NEWS to řekl jeden z analytiků: I když Netanjahu přizná vinu, bude stále na scéně – nebo přinejmenším na jejím pozadí.

Autor: Nicole Jansezianová, 17. ledna 2022

Izraelské občany i zdejší média zachvátilo očekávání, když se objevily zprávy, že bývalý premiér Benjamin Netanjahu zřejmě zvažuje, že přijme dohodu o přiznání viny v obviněních, kvůli nimž stojí před soudem.

Pokud by dohodu přijal – a obžaloba by souhlasila – otřáslo by to zdejší politickou scénou a možná by to stranu Likud uvrhlo do chaosu.

Aby se Netanjahu vyhnul soudu a pravděpodobnému vězení, musel by přiznat vinu v obvinění z podvodu a porušení důvěry, ale vzdát se vězení a zůstat mimo politiku po dobu sedmi let. Pokud tuto nabídku odmítne, potom se soudní proces proti němu posune kupředu.

Po přívalu jednání v neděli pozdě večer se zdálo, že se Netanjahu přiklání k dohodě. V pondělí pozdě ráno však vše utichlo.

Až do osmi hodin večer.

Channel 12 News informovaly, že Netanjahu hodlá souhlasit s odsouzením, které zahrnuje „morální závadnost“, což je právní výraz, který popisuje jednání v rozporu se společenskými normami spravedlnosti, čestnosti nebo dobrých mravů.

Všichni zúčastnění tuto zprávu popřeli. Když se však Netanjahu dnes v Knesetu neukázal, zvěsti se stejně rozběhly po okolí.

ANALÝZA

Začátkem dne ALL ISRAEL NEWS hovořil s politickým analytikem, aby lépe pochopil, proč by Netanjahu zvažoval dohodu o přiznání viny, pokud tvrdí, že je nevinný, a jaké to bude mít dlouhodobé důsledky pro izraelskou politiku.

Chaim B. Weizmann (není příbuzný zesnulého prvního izraelského prezidenta stejného jména) nám řekl, že navzdory dohodě o přiznání viny, která by mu na určitou dobu zakázala působit v politice, by Netanjahu stále tahal za nitky.

„Podle dohody o přiznání viny nebude na scéně, ale bude v zákulisí. Z politiky neodejde,“ řekl nám Weizmann. „Pokud přijme dohodu o přiznání viny, je venku z vězení a bude dál tahat za nitky v zákulisí.“

Weizmann označil nejdéle sloužícího premiéra za politického génia.

A není pochyb o tom, řekl Weizmann, že Netanjahu má nyní spoustu otázek, které musí zvážit, protože s největší pravděpodobností neplánuje vystoupit ze hry – zejména pokud strana Likud nedokáže najít nástupce, který by byl rovněž premiérského kalibru.

Weizmann je vedoucím oddělení politických studií Institutu pro svobodu a odpovědnost a akademickým poradcem a hlavním odborníkem na danou problematiku na The Inclusive Israeli Society Initiative Lauder School of Government, Diplomacy & Strategy Reichman University (IDC).

NETANJAHU MŮŽE POŽÁDAT PREZIDENTA O MILOST

Jedním ze způsobů, jak se může Netanjahu po dohodě o přiznání viny vrátit do politiky, je požádat o milost izraelského prezidenta Isaaca Herzoga.

„Udělá cokoli, aby se pokusil získat milost od prezidenta. A jak znám našeho prezidenta, tak na jedné straně – a vy to ode mě slyšíte jako první – na jedné straně není jeho zájmem Netanjahua omilostnit a umožnit mu návrat do aktivní politiky,“ řekl Weizmann s tím, že sám Herzog by byl za několik let hlavním kandidátem na nejvyšší post. „Jsem si jist, že fantazíruje o tom, že se stane premiérem a nepotřebuje Netanjahua jako svého soupeře.“

„Na druhou stranu, jak znám našeho prezidenta a jak znám pana Netanjahua a jeho schopnost získávat lidovou podporu, nejsem si jist, jak dlouho bude pan Herzog odolávat „lidové poptávce“, chcete-li to takto nazvat, po omilostnění pana Netanjahua a umožnění jeho návratu do politiky. Takže to bude velmi zajímavé.“

VYPOVÍDÁ DOHODA O JEHO VINĚ?

Weizmann také řekl, že nevěří, že jsou obvinění výsledkem honu na čarodějnice, vzhledem k tomu, že pocházejí od Netanjahuových vlastních jmenovců. Kromě toho je dohoda o přiznání viny výhodnější pro obžalobu – i pro zemi.

„Chápu, proč by prokuratura a zejména právní poradce vlády Avichaj Mandelblit chtěli dohodu. Nevidím, že by někomu dělalo potěšení dostat premiéra do vězení,“ řekl Weizmann.

Podle Weizmanna země potřebuje po třech letech voleb a nestabilní vlády uzdravení – ne bývalého premiéra, který je souzen nebo míří do vězení.

18.01.2022 06:40 Daniel Žingor188Zdroj: All Israel news

Klíčová slova