Praha Jeruzalém

Izrael nesmí čekat na vypuknutí krize mezi Ruskem a Ukrajinou, aby mohl formulovat národní strategii týkající se vztahů s Moskvou.

Autor: Daniel Rakov, JNS.org, 3. ledna 2022

Nové satelitní snímky ukazují, že Rusko v posledních týdnech nadále shromažďuje své síly v blízkosti ukrajinských hranic. Agentura Reuters v pátek uvedla, že nemůže nezávisle ověřit snímky od americké společnosti Maxar Technologies, které ukazují nové rozmístění stovek obrněných vozidel a tanků na anektovaném Krymu. Mezitím vysoce postavený ukrajinský představitel prohlásil, že jeho země má situaci pod kontrolou a že eskalace nehrozí.

Moskva předložila řadu veřejných požadavků, které se zaměřují na dosažení právně závazných dohod o zastavení rozšiřování NATO a rozmísťování zbraňových systémů v sousedních zemích, které Rusko vnímá jako bezpečnostní hrozbu. Požadovala rovněž, aby se řešilo schválení plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa a jeho proporčně rovnoměrné diplomatické zastoupení vůči Spojeným státům.

Ve čtvrtek prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko obdrželo od Spojených států první pozitivní odpověď na své návrhy na zmírnění napětí, a vyjádřil naději na úspěch jednání. Zároveň však uvedl, že NATO od konce studené války Rusko „nestydatě podvedlo“ tím, že se rozšířilo, a že Moskva potřebuje „záruky“, informovala agentura Reuters.

Očekává se, že jednání probíhající mezi Moskvou a Washingtonem o kontrole jaderných zbraní a kybernetických zbraních budou obnovena 10. ledna a zaměří se na nové ruské požadavky týkající se rozšiřování NATO a rozmístění útočných zbraní.

Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Spojené státy a západní země hrozí Moskvě bezprecedentními politickými a ekonomickými náklady. Přesto Západ nemá v úmyslu vstoupit do vojenské konfrontace s Ruskem.

Dilema pro Izrael

Izrael je daleko od ukrajinské arény a není schopen přesně posoudit záměry Ruska provést invazi. Izraelská vláda se zatím vyhýbá řešení této krize, která má potenciál prohloubit její dilema týkající se vztahů s Ruskem a v širším smyslu i přístupu k soupeření velmocí.

Jeruzalém si v posledních letech razí v mezinárodních vztazích jedinečnou cestu. V ukrajinské otázce veřejně nekonfrontuje Moskvu a zdržuje se připojení se k západním kolektivním trestním opatřením proti Rusku (sankce, politická izolace a deportace špionů). Na druhou stranu však Západ projevuje pochopení pro potřebu Izraele jednat s Kremlem, zejména s ohledem na sousedské vztahy mezi Izraelem a Ruskem po vojenské intervenci Moskvy v občanské válce v Sýrii v roce 2015.

Vztahy mezi Izraelem a Ruskem jsou na historicky nejvyšší úrovni a od sovětského období se značně rozvinuly. Rusko umožňuje Izraeli vojenskou svobodu postupu proti Íránu a jeho zmocněncům v Sýrii. Dělá gesta, jako je navrácení ostatků izraelského vojáka narozeného v USA Zachariáše Baumela, který byl pohřešován v bitvě u Sultán Jakúbu. Rusko očekává, že mu Izrael pomůže dosáhnout politických dohod na Blízkém východě ve spolupráci se Spojenými státy.

V Izraeli žije více než milion rusky mluvících obyvatel, kteří slouží jako kulturní most mezi oběma zeměmi. Oboustranný obchod činí dvě až tři miliardy dolarů ročně. Rusko si rovněž cení pozitivního postoje Izraele k roli Rudé armády ve druhé světové válce a jejímu boji proti nacistickému Německu.

Pokud se krize mezi Ruskem a Ukrajinou vyostří, bude Izrael nucen upravit svou současnou politiku. Bidenova administrativa a její západní spojenci by mohli na Izrael tlačit důrazněji než v minulosti, aby se veřejně postavil na některou stranu a připojil se k západnímu táboru odsuzujícímu Rusko. Odmítavý postoj Izraele by se přidal k řadě neshod s Washingtonem, které se týkají íránského jaderného programu, palestinské otázky, vývozu ofenzivních kybernetických zbraní a dalších.

Izrael zároveň musí neustále zkoumat a vyvažovat svou politiku mezi Spojenými státy a Ruskem. Zatímco Spojené státy se soustředí na čínskou hrozbu, stahují se z Blízkého východu. V důsledku toho trpí mezi hráči v regionu obrazem slabosti.

Rusko a Čína mezitím získávají páky, které ovlivňují pro Izrael důležité otázky, jako je role Moskvy jako moderátora mezi Íránem a Západem a vliv Ruska na svobodu jednání Izraele v Sýrii.

Politická doporučení

Neočekává se, že by Rusko v dohledné době zmizelo ze severní hranice Izraele. Izraelské vedení proto musí věnovat velkou pozornost scénářům eskalace mezi Ruskem a Spojenými státy a přizpůsobit tomu svůj postoj.

Ve vztazích mezi globálními mocnostmi může být brzy nastolen nový a nepříjemný status quo.

Izrael bude pravděpodobně dávat přednost vytyčení nejasné pozice mezi Ruskem a Západem. Izrael by však neměl čekat na vypuknutí krize, ale využít situace k formulaci národní strategie, která je nutná i v případě, že Rusko na Ukrajinu nevtrhne. Taková strategie by měla vyvažovat dodržování historického spojenectví se Spojenými státy a potřebu, aby si Jeruzalém zachoval svobodu manévrování vůči ostatním mocnostem.

Izrael musí zahájit konzultační mechanismy se svými západními spojenci a zaujmout pozici možného zprostředkovatele moci ve vztahu k Rusku v regionálních otázkách. Izrael by měl mít také jasný postoj k tomu, kde spolupráci s Ruskem rozvíjet a kde ji omezit.

Navzdory jiným naléhavým otázkám na izraelské agendě by neúčast na plánování politiky týkající se Ruska mohla vést ke zbytečné improvizaci a poškodit izraelské zájmy.

Podplukovník IDF v záloze Daniel Rakov je odborníkem na ruskou politiku na Blízkém východě a velmocenské soupeření v regionu. V IDF sloužil více než 20 let, převážně v izraelské obranné rozvědce (Aman). V letech 2019-2021 působil jako výzkumný pracovník v programu ruských studií v Institutu pro studia národní bezpečnosti (INSS).

Tento článek poprvé publikoval Jeruzalémský institut pro strategii a bezpečnost.

04.01.2022 06:57 Daniel Žingor304Zdroj: United with Israel

Klíčová slova