Praha Jeruzalém

Kushner byl architektem toho, co mnozí považují za největší zahraničněpolitický úspěch Trumpovy administrativy.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 14. února 2022

Jared Kushner, zeť bývalého prezidenta Donalda Trumpa, byl za svou roli při zprostředkování Abrahámských dohod nominován na Nobelovu cenu míru.

Tyto dohody normalizovaly vztahy Izraele se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a později Marokem. Súdán je rovněž signatářem, ale své vztahy s Izraelem omezuje – alespoň veřejně – na bezpečnostní a zpravodajské otázky.

Mnozí považují dohody za největší zahraničněpolitický úspěch Trumpovy administrativy.

Jedenačtyřicetiletý Kushner byl nominován spolu se svým asistentem Avi Berkowitzem.

Podle deníku New York Post nominaci předložil americký poslanec Lee Zeldin.

„Abrahámské dohody, podepsané v roce 2020, představují nejvýznamnější diplomatický průlom mezi Izraelem a arabskými zeměmi za poslední desetiletí,“ napsal Zeldin ve své nominaci, jejíž kopii list Post získal.

„Na pozadí staletého konfliktu a pandemie COVID-19, rostoucího napětí a rostoucího vlivu Íránu Kushner a Berkowitz úspěšně sblížili regionální lídry a vytvořili regionální aliance, které jsou schopny lépe čelit zhoubnému vlivu Íránu.“

Kushnera a Berkowitze loni nominoval také bývalý Trumpův právník Alan Dershowitz.

Po Trumpově volební porážce se Jared a Ivanka Kushnerovi přestěhovali do Miami, kde vychovávají tři děti ve věku 5-10 let. V současné době vede Affinity Partners, globální investiční společnost s obratem 3 miliardy dolarů.

Ivanka, je stále ve zprávách, protože výbor Sněmovny reprezentantů vyšetřující výtržnosti z 6. ledna chce slyšet, co ví.

Nobelovy ceny se předávají 10. prosince, v den výročí úmrtí Alfreda Nobela. Spekulace médií o pravděpodobných laureátech se zaměřují na disidenty Alexeje Navalného z Ruska a Sviatlanu Cichanouskou z Běloruska, švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou a Světovou zdravotnickou organizaci.

Výbor pro udělování Nobelovy ceny míru se sídlem v Norsku nepotvrzuje, zda byl někdy nominován nějaký jednotlivec nebo organizace, ale jednotliví nominátoři někdy své tipy prozrazují.

Nobelovy ceny za mír související s blízkovýchodním konfliktem mají různorodou historii. V roce 1978 byli Menachem Begin a Anvar Sadat oceněni za nastolení izraelsko-egyptského míru. Když byli Jicchak Rabin, Šimon Peres a Jásir Arafat vyznamenáni za podpis dohod z Osla. Kare Kristiansen, člen výboru pro udělování Nobelovy ceny, na protest proti Arafatovu ocenění odstoupil.

16.02.2022 05:51 Daniel Žingor230Zdroj: United with Israel

Klíčová slova