Praha Jeruzalém

Izrael možná čeká páté kolo voleb během tří let.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 6. dubna 2022

Izrael se ve středu ráno probudil do dramatického politického vývoje, když poslankyně Knesetu Idit Silmanová, předsedkyně koalice premiéra Naftaliho Bennetta, oznámila, že z koalice odchází, čímž Bennetta připravila o jeho velmi těsnou většinu v Knesetu.

Silmanová, členka Bennettovy strany Jemina, prohlásila, že „již nemůže zvedat ruku pro vládní kroky“.

„Snažila jsem se o jednotu, jako člověk, který přišel ze světů společného dobra, jsem tvrdě pracovala pro současnou koalici. Žel nebudu moci podrývat židovskou identitu Státu Izrael a izraelského lidu. Vzhledem k hodnotám a místu, odkud pocházím, nemohu dále pokračovat v této cestě,“ prohlásila.

„Ukončím své členství v koalici a budu se nadále snažit přesvědčit své přátele, aby se vrátili domů a sestavili pravicovou vládu. Vím, že nejsem jediná, kdo to tak cítí,“ dodala.

„Židovská identita Státu Izrael je právo na existenci zde, je to naše srdce, je to naše podstata. Urážky bez ohledu na veřejnost a hodnoty, které reprezentuji, jsou pro mě červenou čarou,“ prohlásila.

Silmanová tak zřejmě reagovala na prosazení ministra zdravotnictví Nitzana Horowitze (Merec), aby se během svátku Pesach v nemocnicích podával Hamec, což je urážka většiny Židů v Izraeli, kteří ctí židovské tradice.

„Je možné sestavit další vládu již v tomto Knesetu,“ tvrdila.

Padne vláda?

Bennett nebyl o Silmanové kroku informován a dozvěděl se o něm z médií.

Kneset nyní uvízl v poměru 60:60 mezi koalicí a opozicí, což je pro Bennettovu už tak nestabilní vládu ochromující situace. Očekává se, že Silmana budou následovat i další členové Bennettovy strany.

Krok Silmanové, která kandidovala na pravicové politické kandidátce, je nyní vnímán jako „návrat domů“ a odchod z Bennettovy levicové koalice, podepřené islamistickou stranou Ra’am.

Bývalý premiér a vůdce opozice Benjamin Netanjahu vydal nahrané prohlášení, v němž uvedl, že je „nadšený z prohlášení Silamové, a blahopřeji jí jménem mas izraelského lidu, který po tomto okamžiku toužil“.

„Dokázala jste, že to, co vás vede, je starost o židovskou identitu Státu Izrael a starost o zemi Izrael,“ dodal Netanjahu. „Vítám vás zpět doma v národním táboře. Dokazujete, že skuteční představitelé veřejnosti jednají podle diktátu svého svědomí, a není většího práva než toto.“

Vyzval „všechny, kteří byli zvoleni hlasy národního tábora, aby se připojili k Idit a vrátili se domů, budete přijati se vší úctou a s otevřenou náručí“.

Kneset nyní nezasedá, ale zdá se, že Bennettova vláda je necelý rok po svém nástupu do funkce blízko pádu.

V takovém případě čeká Izrael páté kolo voleb během tří let.

07.04.2022 06:13 Daniel Žingor142Zdroj: United with Israel

Klíčová slova