Praha Jeruzalém

Policisté vstoupili do mešity Al-Aksá poté, co se v ní zabarikádovali věřící.

Od: Israel National News 15.4.22 6:31

V pátek brzy ráno vypukly na Chrámové hoře střety poté, co se věřící ozbrojení kameny zabarikádovali uvnitř mešity Al-Aksá.

Policie uvedla, že desítky mladých lidí, z nichž někteří byli maskovaní, se vydaly v oblasti Chrámové hory na průvod s vlajkami Hamásu a Palestinské samosprávy. Podezřelí začali sbírat kameny a prkna s úmyslem narušit pořádek.

Policie dodala, že po skončení modlitební bohoslužby začaly násilné výtržnosti, které zahrnovaly házení kamenů a předmětů a odpalování zábavní pyrotechniky. Policejní jednotky pod velením jeruzalémského okresního velitele Dorona Turgemana vstoupily do oblasti poté, co byly na prostranství u Západní zdi házeny kameny.

Palestinský Červený půlměsíc oznámil, že 15 lidí bylo zraněno, zřejmě slzným plynem, který policisté použili.

Obranné složky jsou v pátek před sederovou nocí a pátečními ramadánovými modlitbami ve stavu zvýšené pohotovosti.

Ve čtvrtek bylo po vyhodnocení situace rozhodnuto, že v oblasti Judeje a Samaří bude vyhlášena všeobecná uzavírka a že přechody v pásmu Gazy budou během Pesachu uzavřeny, a to od páteční čtvrté hodiny do sobotní půlnoci.

V noci ze soboty na neděli proběhne další situační vyhodnocení, při kterém bude rozhodnuto, zda bude uzavírka pokračovat i během týdne.

Během uzavírky bude průjezd možný v humanitárních, zdravotnických a výjimečných případech a se souhlasem koordinátora vládních aktivit na územích.

15.04.2022 06:19 Daniel Žingor262Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova