Praha Jeruzalém

Násilnosti pokračovaly i večer, ale den se obešel bez větších incidentů – a bez raket.

Autor: Nicole Jansezianová 29. května 2022

JERUZALÉM – Město bylo zaplaveno bílou a modrou barvou, když se odhadem 70 000 účastníků pochodu s izraelskými vlajkami sjelo na Vlajkový průvod Damašskou bránou k Západní zdi za bouřlivých oslav – ale také za zvýšeného napětí, silné policejní přítomnosti a hrozeb Hamásu, že pokud Izrael překročí „červenou linii“, odpálí rakety.

Den Jeruzaléma se sice obešel bez vážnějších incidentů, ale během nabitého pochodu Starým městem došlo k násilným potyčkám mezi Židy a Araby, při nichž obě strany vykřikovaly rasistické urážky.

Na ulici Salahadin ve východním Jeruzalémě výtržníci, kteří se drželi stranou Starého města za policejními zátarasy, házeli kameny a zapalovali popelnice, přičemž mávali palestinskými vlajkami.

Když tisíce účastníků pochodu proudily k Damašské bráně, shromáždili se, aby mávali vlajkami, tančili a zpívali. V jednu chvíli účastníci pochodu házeli lahve s vodou a další předměty na novináře seřazené nahoře na schodech u brány.

Dříve během dne vystoupilo na Chrámovou horu – pro muslimy známou jako Haram aš-Šaríf – 2 600 Židů. Někteří z nich se poklonili na kamenech. Mezitím se muslimové zamkli v mešitě al-Aksá a také zadrželi arabského spoluobčana, kterého obvinili ze špionáže, jak vyplývá z rozhovoru s tímto mužem pro Channel 12 news.

Jedním z izraelských Židů, kteří vystoupili na Chrámovou horu, byl poslanec Knesetu Itamar Ben Gvir. Krajně pravicový zákonodárce a šéf strany Židovská síla křičel „Am Jisrael chia“ (Žije lid Izraele), zatímco Palestinci skandovali „Alláhu akbar“ (Alláh je veliký).

Palestinská samospráva i Jordánsko odsoudily Izrael za to, že tuto výbušnou politickou postavu pustil až na místo.

Ministr bezpečnosti Omer Barlev předtím schválil trasu pochodu přes Damašskou bránu a muslimskou čtvrť Starého města k Západní zdi – čemuž se předchozí vláda loni vyhnula, protože Den Jeruzaléma připadl na muslimský postní měsíc ramadán a následovaly týdny střetů mezi muslimy a izraelskou policií.

Letos premiér Naftali Bennett a jeho vláda trvali na tom, aby místo zůstalo otevřené pro Židy a trasa průvodu zůstala podle původního plánu, a to navzdory hrozbám násilí ze strany Palestinců. Pro jeho koalici složenou z levicových a muslimských stran na jedné straně a pravicových stran včetně Bennettovy vlastní Jaminy to bylo nebezpečné vyvažování.

„Před pětapadesáti lety vojáci IDF (Izraelských obranných sil) osvobodili Staré město a sjednotili Jeruzalém. Byla to událost, která zároveň sjednotila celý národ,“ řekl Bennett. „Vyvěšování izraelské vlajky v hlavním městě Izraele je samozřejmostí, proto jsme se k tomuto tématu od počátku vyjadřovali naprosto jasně.“

Svátek má pro Izraelce politický i náboženský význam, neboť připomíná den, kdy Izrael v roce 1967 během šestidenní války získal kontrolu nad celým Jeruzalémem a umožnil Židům poprvé od roku 1948 přístup k Západní zdi.

V posledních letech je však tento den poznamenán napětím a provokacemi z obou stran. Na izraelské straně se tohoto dne chopily okrajové skupiny, jako je Hilltop Youth, prvky hnutí náboženského sionismu a stoupenci zesnulého rabína Meira Kahaneho, jehož politická strana Kach byla v Izraeli zakázána, protože „podněcovala k rasismu“. Stejná strana byla Spojenými státy prohlášena za teroristickou organizaci.

Mnozí z účastníků pochodu měli skutečně na sobě nálepky s nápisem „Kahane měl pravdu“, zatímco někteří ukazovali prostředníčky na nedaleké Araby a skandovali „smrt Arabům“. Jiný mladý Izraelec s vlajkou vyzývající ke stavbě třetího chrámu tančil před skupinou arabské mládeže ve Starém městě, zatímco policie opatrně přihlížela.

Bennett řekl policii, aby „projevila nulovou toleranci vůči násilí nebo provokacím extremistických živlů“, přičemž konkrétně jmenoval La Familia – ultranacionalistický fanklub izraelského fotbalového týmu.

„Drtivá většina účastníků přišla oslavovat, ale žel existuje menšina, která přišla zapálit oblast, využít silného postoje vlády vůči hrozbám Hamásu a pokusit se vyvolat požár,“ uvedl Bennettův úřad. „Proto bude každý případ násilí řešen s plnou přísností, včetně trestního stíhání.“

Násilnosti ve východním Jeruzalémě pokračovaly i dlouho po skončení přehlídky. Palestinci házeli kameny na izraelské autobusy, což vedlo ke zraněním.

Nepřátelství v zemi trvá již několik týdnů. Od března teroristé v Izraeli v rámci nedávné vlny teroru zabili 20 lidí.

Přesto se mnoho Izraelců ze všech možných oblastí zapojilo do oslav jako oslavy židovského státu a distancovalo se tak od těch, kteří vykřikovali rasistické urážky, a od své podpory Izraele.

30.05.2022 05:27 Daniel Žingor232Zdroj: All Israel news

Klíčová slova