Praha Jeruzalém

Šin Bet a izraelská policie zatkly ve východním Jeruzalémě buňku Hamásu, která chtěla spáchat atentát na poslance Knesetu Itamara Ben Gvira.

Autor: Tal Heinrich 24. května 2022

Izraelské zpravodajské služby a policie v úterý odhalily, že teroristická buňka Hamásu z východního Jeruzaléma plánovala provést několik útoků proti Izraelcům.

Podle policie skupina plánovala střílet na izraelské cíle a veřejné činitele, včetně krajně pravicového izraelského zákonodárce Itamara Ben Gvira. Získali dron a chtěli jej použít k útoku na jeruzalémskou rychlodráhu, přičemž plánovali také výrobu výbušných zařízení a únosy vojáků.

Podle prohlášení Izraelské bezpečnostní agentury (Šin Bet) se členové buňky plánovali po provedení útoků ukrýt v Hebronu nebo Jeninu.

Izraelské bezpečnostní složky odhalily teroristickou buňku při společné operaci již v dubnu. Mezi pěti zatčenými podezřelými byl vůdce skupiny Rašíd Rašák, významný bojovník Hamásu v jeruzalémském Starém městě, a Mansúr Cafádí, bojovník Hamásu z Abú Toru.

Policie uvedla, že Tzafadi plánoval založit další dvě buňky určené k provedení střeleckého nebo sebevražedného útoku v Jeruzalémě. Vyšetřování rovněž odhalilo, že Rašák údajně vytvořil síť jeruzalémských bojovníků, kteří byli během ramadánu vysíláni k podněcování ve čtvrtích na východě města, včetně Chrámové hory. Tito bojovníci rozdmýchávali předem naplánované nepokoje na svatém místě tím, že verbovali aktivisty, šířili propagandu Hamásu a dodávali pyrotechniku a vlajky, uvedla policie.

Policie rovněž zabavila dron, kameru k dokumentování potenciálních izraelských rukojmích, hotovost a organizační vybavení patřící Hamásu.

„Budeme i nadále rozhodně jednat, abychom postavili před soud osoby zapojené do všech teroristických aktivit obecně a ve městě Jeruzalémě zvláště,“ uvedly Šin Bet a policie ve společném prohlášení.

Premiér Naftali Bennett byl o vyšetřování pravidelně informován, uvedl jeho úřad. Bennett dal pokyn ISA a orgánům činným v trestním řízení, aby přijaly veškerá nezbytná opatření k zadržení všech, kdo představují hrozbu pro občany Izraele.

Ben Gvir využil plánovaný útok na svůj život jako příležitost k útoku na Bennetta, ministra zahraničí Jaira Lapida a levici. Uvedl, že jejich rétorika namířená proti němu ovlivnila Palestince, kteří nyní slyší na jeho jméno a věří, že je „satan, který plánuje obrátit svět vzhůru nohama“. 

„Vyzývám Lapida, Bennetta a levici, aby přestali s podněcováním proti mé osobě,“ řekl krajně pravicový zákonodárce zpravodajskému serveru Ynet.

V návaznosti na zvýšené výhrůžky vůči jeho osobě byla Ben Gvirovi přidělena ochranka.

25.05.2022 05:46 Daniel Žingor145Zdroj: All Israel news